Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Фрлање на бидермаер и подвезица....

Go down 
АвторПорака
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Вто Јан 11, 2011 1:38 am

Какво е вашето мислење за ови два адеата?Дали сте фрлале бидермаер и подвезица, или пак ако не сте мажени, дали некогаш сте фатиле бидермаер? И какво е вашето мислење за тоа што машките стојат за бидермаер?


Сеуште не сум мажена но ќе одговорам на неколку прашања.
Во врска со местењето на бидермаер, никогаш не би местела, нека биде среќата дента на кого му е пишана. Истата радост и среќа ќе го има и таа на која би и го местела или таа што навистина со среќа го фатила ( дури мислам дека никогаш лично јас не би можела да бидам среќна доколку некој би ми го фрлил намерно - а тоа да го знам )
Стоењето на машки ама воопшто не ми се допаѓа, и знам дека кога ќе правам свадба на музиката има да и кажам да најави дека е само за женски, а ако има и машки нема да го фрлам се додека не се тргнат,ќе чекам, дури и не би го фрлила, би направила финта некоја после во играње или нешто слично само машко да не го фати.
ПОДВЕЗИЦА- се почест адет во Македонија. Можеби е ова лекот машките повеќе да не стојат за бидермаер Интересен адет, само што лично јас ако би го правела-тоа би било со согласност од сопругот (бидејќи прво треба и негова желба за тоа, а и негова е свадбата не само моја), а и кога би имала согласност од сопругот, подвезицата би ја закачила доле на зглобот од ногата, и со рака да ја извади сопругот, како кога девер обува чевла.
За фаќање бидермаер мојот омилен дел од свадбата другарките почнаа експерт да ме викаат зошто до сега од 7 свадби во последниве 2 години имам фатено 4 бидермаери + еден подарено на братучетка ( бидејќи никогаш нема фатено, а и пред чинот искоментира: јас воопшто не застанувам, штом ти стоиш теорија нема да фати некој друг ) Така да не верувам во тоа кој ќе го фати нареден е, инаку навистина уживам во тој чин, не верувам дека постои девојка која не би посакала да го фати. Не сакам тепачки околу бидермаери во еден случај каде што јас и кумата (ќерка на кумот) го фативме го пуштив бидејќи е кума, но во друг случај каде јас и машко фативме е 2-3 минути стоев ама на машко не пуштам - зошто не му е местото да стои за

__________________________________________________Последната промена е направена од LadyD на Чет Јан 13, 2011 11:29 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Chocolate
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 305
Female Возраст : 30
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Вто Јан 11, 2011 2:30 am

До сега не сум стоела за да фатам бидермаер. Не сум заинтересирана за тоа.Кога се фрла бидермаерот треба да стојат само жени. Не знам зошто мажите се прават паметни и стојат во ред за да го фатат бидермаерот. Јас се мислам дали да го фрлам бидермаерот на свадбата. Има уште време до тогаш. Подвезица нема да фрлам. Не ми се допаѓа тој адет. Не ми се допаѓа тоа што некои невести имаат два бидермаера и го фрлаат резервниот. Невестата треба да го фрла оној бидермаер со кој што се венчала. Сепак, тоа е право на избор.

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   Вто Јан 11, 2011 2:11 pm

Јас фрлав само бидермаер, немав подвезица. Кога застанав за да го фрлам бидермаерот јас во прв ред видов само мажи кои скокааа за да го фатат. Па што они бараат таму, кога тоа е наменето за женските????
На трет пат фрлив високо и се потепаа како пари да фрлам, ахахха. Многу беше интересно,имаше доста тегнење за на крај да го фати една кома колешка. И го разделија бидермаерот од тегнење, и оставија само 3 ружи. Другите ружички си ги разделија меѓусебно. Доста интересно и возбудлив момент. Сакам пак!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Фрлање на бидермаер и подвезица....   

Вратете се на почетокот Go down
 
Фрлање на бидермаер и подвезица....
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Семејството и бракот :: Свадба-
Отиди до: