Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Реинкарнација

Go down 
АвторПорака
cakegirl
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 111
Female

ПишувањеПредмет: Реинкарнација   Пон Јан 10, 2011 9:57 am

Дали верувате во реинкарнација?Јас верувам дека сме живееле пред овај живот и дека пак ке зивееме после смртта ама не сум баш најуверена дека сме биле луге или животни.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Пон Јан 10, 2011 12:37 pm

и јас верувам во тоа дека енергијата не умира туку дека само преминува од еден во друг облик.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Нед Јан 16, 2011 4:56 pm

Јас верувам во реинкарнација, секое тело умира но духот преминува во друго тело. верувам дека и мојот дух бил реинкарниран од некој друг, но којзнае што сум била порано?

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Нед Јан 16, 2011 4:58 pm

Би ставила само еден потпис на постот на BetiBup, се сложувам со нејзиното мислење.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
daylight
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 1
Male

ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Сре Мар 09, 2011 6:33 pm

cakegirl напиша:
Дали верувате во реинкарнација?Јас верувам дека сме живееле пред овај живот и дека пак ке зивееме после смртта ама не сум баш најуверена дека сме биле луге или животни.
Верувам во можноста повремено душата да се сели од едно човечко тело во друго. Но не верувам дека човечката душа може да се реинкарнира во животинско или растително тело бидејќи тоа би значело опасна деградација. Значи не верувам во источниот концепт на реинкарнација кој го среќаваме во хиндуизмот и будизмот.

Но реинкарнацијата добива посериозно смисла само ако се постават прашањата Од каде дојдовме? Кон каде одиме? и ако се вклучат:

- законот на причина и последица (карма закон)
- законот на милост (тнр. време на заштита)
- простувањето и молењето за прошка

Без овие работи реинкарнацијата останува само површно интересен феномен за жолтиот печат(приказни од типот: во минатиот живот била Пепелашка или сопруга на Моцарт - но каква корист од сето тоа кога сега веќе е некоја друга).
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   Чет Мар 10, 2011 11:25 pm

Префрлени сме на новиот форум
http://www.zenskitajni.com/forum/

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Реинкарнација   

Вратете се на почетокот Go down
 
Реинкарнација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Животот поопширно :: Други науки-
Отиди до: