Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Да слабееме заедно

Go down 
АвторПорака
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Да слабееме заедно   Пон Јан 10, 2011 4:57 am

Мислам дека ни треба една ваква тема каде што ќе споделуваме искуства, ќе се поддржуваме и охрабруваме во борбата против килограмите.Заедно сме посилни
Ете јас од утре понеделнички и официјално се спремам да започнам со диета, бидејќи после празнициве навистина ми е потребно едно големо чистење на организмот.Иако јас и во поголемиот дел од целата година сум постојано на некои си диети од утре започнувам малку посериозно, првава недела ќе бидам на повеќе чаеви, супи и овошје и зеленчук
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Да слабееме заедно   Вто Јан 11, 2011 9:04 pm

Никогаш не сум била на диета, освен на намалена количина на исхраната, со повеќе вебање.Бидејќи сметам дека може да има лоши последици диетата.


Избегнувајте диети, јадете паметно!
Кога ќе се спомне „диета“, што прво Ви доаѓа на памет? Јадење без ќеф, тони и тони марула без вкус, несолено месо, изгладнување со сокови и вода....Уф, ова навистина звучи одвратно! Или, што викаат Американците:

Don’t -Не
Imagine -замислувај
Eating -да го јадеш
This -тоа

Сиромашни диети, помодарски диети и сл. праќаат само лоша порака. Вашето тело не Ви е непријател што треба да се победи. Но, градењето здрави животни навики може – и треба – да биде забавно.

Секој тип храна има сопствени специфични предности и потанцијални слабости. Дури и чоколадата (темната, се разбира), може да штити од висок крвен притисок или некои срцеви заболувања. Од друга страна, пак ако јадете ништо освен грејпфрут, ќе се „натоварите“ со витамини, но ќе Ви недостигаат некои важни хранливи состојки. Клучниот збор е „рамнотежа“. Премногу од сè може и да штети. Но, и недоволно од сè, може да биде биде уште поштетно.

Колку долго мислите дека ќе може да оди Вашиот автомобил без масло и со малку гориво? Уште неколку километри можеби, не повеќе. И со Вашето тело е така. Ако го „испостите“ организмот, кратејќи го она што му треба, бргу ќе ги почувствувате последиците. Тајната е во тоа да имате свест што е „гориво“ за Вашиот организам. Некои „горива“ и „масла“ се помоќни и овозможуваат механизмот подолго да фукнционира.

За да биде Вашето тело оптимално нахрането додека губите на тежина, разгледајте ги овие препораки:

• Контролирајте ја големината на оброците. Зошто Ви е потребна преполна чинија?

• Осмислете си паметна замена. Зошто да не ставите сенф (11 калории) наместо мајонез (99 калории) во сендвичот? Којзнае, можеби така ќе ви биде повкусен.

• Сосредоточете се на "моќна храна". Богата со протеини, влакна, нискокалорична со комплекс јаглехидрати – од ова ќе добиете најмногу, а сепак во помала чинија.

• Внимавајте на навиките. Бесконечното грицкање, „емотивно“ нахранување и обилни ужини меѓу оброците се лоши навики кои оставаат плус килограми.

• Вашата омилена храна во разумни количини нема да Ви штети.

• Не е убаво ниту по цел ден да се јаде овошје – овошјето нека замени еден оброк.

• Сувомеснато не е дозволено – освен 1-2 пати месечно ако Ви е омилена храна.

Извор

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 37
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Да слабееме заедно   Вто Јан 11, 2011 9:19 pm

Се согласувам дека строга диета може да доведе до лабост во крвта,болки во желудник.
Исто и со нејадењето.Со тоа се мачи шелудникот и заболува.
Јас сум за диета каде се внимава што се јаде и паралелно со вежбање.Така еднаш ми успеало иако резултатите се побавни,но сигурни.

Мојата диета беше со минимално сувомеснати производи,по2 парчиња леб,избегнував пржени јадења,супи и манџи,овошје,1 крембанана или банџи,течности,никако мајонез, бурек или хамургери никако,повеќе варена храна и зеленчук....од прилика тоа

Biba со тебе сме буб

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Да слабееме заедно   

Вратете се на почетокот Go down
 
Да слабееме заедно
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Диети-
Отиди до: