Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Сосови и преливи

Go down 
АвторПорака
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Сосови и преливи   Пон Јан 10, 2011 3:45 am

Бешамел сос
На 50 гр растопен путер се пропржува 50гр брашно, се додава о.5л топло млеко и се посолува.Се вари на тивок оган 10мин.На самиот крај може да се додаде и една павлака.

Медо-Сенф
250гр сенф и 200гр мед се мешаат додека не се добие хомогена смеса.Се додава малку сол и по желба може да се додаде и малку вода за да не е мн густ

Чоколаден прелив
250гр чоколадо за готвење,125гр маргарин, 2 јајца
Се топат чоколадата и маргаринот5 и се матат со2те јајца

Чоколаден прелив 2
250гр чоколадо и 70гр маргарин се топат на пареа, пред крајот се додава лажица масло
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Сосови и преливи   Пон Јан 10, 2011 8:20 pm

Мезе сос
250 грама меко крем сирење (павлака)
250 грама изрендан кашкавал
1/2 чаша пиво
лук во прав по желба
Состојките се блендираат и се сервира во векна леб на која и е извадена средината
Вратете се на почетокот Go down
 
Сосови и преливи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: