Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Баклава

Go down 
АвторПорака
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Баклава   Пон Јан 10, 2011 3:31 am

Чоколадна баклава
500гр кори за баклава
500гр ореви(пола мелени а пола сецкани)
200гр рендана чоколада за готвење
200гр маслац-или обичен маргарин
Се зема една кора и на неа се ренда чоколада а потоа кората се превиткува па се ставаат оревите.и се витка ролат.Се повторува постапката со сите кори и се редат во подмачкано плехче.Баклавата се сече и се прелива со растопениот маргарин.Се пече.
Додека е топла се попарува со топол шербет(800гр шеќер и 500гр вода, малку лимон).
Кога ќе излади се прелива со топена чоколада(100гр чоколада, малку шеќер и малку маргарин)
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Баклава   Пон Јан 10, 2011 3:35 am

Баклава со суво грозје
1/2кори за баклава,600гр сецкани ореви, 1 пакетче суво грозје(потопени во рум), 2 лажици презла
Се редат 3 кори па се ставаат оревите и сувото грозје и повторно 2-3 кори па мастраф и повторно 2-3 кори.Се полива со 0.5л масло.Се сече и се пече на тивко.Шербет 1200гр шеќер 1 кг вода.Се полева едното топло едното ладно
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Баклава   Пон Јан 10, 2011 3:36 am

Биба супер е баклавата, јас ја имам јадено. мммммммм гладен А ако сакаш баклавата да ти крцка прелиј со топло-топло, и двете да ти се топли. Позз, пишувај ни рецепти, добредојдени се секому!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Баклава   

Вратете се на почетокот Go down
 
Баклава
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: