Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 40 дена по породувањето

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: 40 дена по породувањето   Пон Јан 10, 2011 1:15 am

Дали со вашето бебе бевте 40 дена дома затворени или се шеткавте надвор, без разлика на временските прилики и неприлики?
Дали верувате во верувањата за 40те дена дома да си со бебето, надвор ноќ да не те фати, бебешките алишта да не преноќуваат надвор и др?

Јас искрено од пусти страв за бебето верував во таквите верувања. Навечер не излегував со неа надвор, дома си седевме, алиштата не бие надвор на сушење туку внатре ги собирав. На две недели ја носев во парк ја шеткав, секаде се шеткавме, постојано викаа по мене зошто го изнесувам бебето, но јас неможев повеќе дома да издржам, пукнав! Едвај чекав да навршат тие 40 дена, како прво беа тешки издржливи, но се се издржа ! Што беше до мене јас секој ден би ја шетала,но сепак беше многу мала, уште немаше имунитет створено.
Како ги поминавте вие 40те дена?

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Вто Јан 11, 2011 4:48 pm

40 dena definitivno da. ne zaradi bilo kakvi babini devetini tuku i medicinski e dokazano deka prvo na matkata i e potrebno nekade okolu ( sega toa e individualno) 40 dena da se vrati vo normala , vo karlicata kako pred poroduvanje, okolu 40 dena se potrebni organite na majkata da se vratat vo normala i da se izbalansiraat hormonite. Mene ova i vo bolnica mi go kazaa i ne e voopsto babina devetina. I na majkata i treba vreme da zakrepne i na bebeto da se navikne na novata sredina.Tie 40 dena se poveke za majkata, a bebeto poveke treba da se pazi ne samo 40 dena tuku nekade do 2-3 meseci. I navistina posle tie 40 dena nekako se e porazlicno, malku od malku polesno, nekakov red e vospostaven i sl. a i nie go iznesuvavme bebeto nadvor i ni doagjaa samo najbliskite, a za poveke od toa i da sakav nemav sila. kako pominuvaa denovite mi se vrakase energijata. starite ne za djabe gi "izmislile" tie 40 dena, tie bile mnogu mudri ama neznaele verojatno ubavo da objasnat i medicinski da potkrepat pa povrzuvale 40 dena i razno razni adeti, obicai, veruvanja i babini devetini.
e sega ne setav zatoa sto nemozev da setam i zatoa sto lani vo januari bese mnogu ladno. ja iznesuvav bebuska od doma ( na terasa) preku den koga bese posoncevo. a vo babinite devetini ne veruvav i nema ni da veruvam od tipot deka alista ne se ostavale nadvor, ili deka deteto ne trebalo da go drzime ispraveno zatoa sto ke kaslalo i ke mu se spustele krajnicite, ili deka ne trbalo da go vikame mace od neznam koi tamu pricini, vo to ne veruvam. i zdravje boze i da imam vtoro dete na MOJ nacin ke si se pridrzuvam do 40-te dena. znaci mnogu-mnogu gosti po doma ne sakam, samo najbliskite i toa po na kratko, zato sto mi treba odmor i naviknuvanje na site nas na novonastanata situacija, i isto taka vrakanje na hormonite vo normala, zatoa sto ne se lesni ( barem mene ne mi bea lesni ) denovite posle poroduvanjeto.treba eden izvesen period rabotite da se sredat , da se vratat vo normala, da se postavi nekakov red.
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Вто Јан 11, 2011 7:14 pm

Сметам дека тие 40 дена, се повеќе заради закрепнувањето на мајката и заради стварањето на имунитет на бебето. А во старо време, народот барал начин тоа да го трансформира во традиција,во што и успева, и сметам дека тоа не е тука така речено,бидејќи секое зашто има затоа.Затоа утре кога ќе имам дете ќе го испочитувам,заради здравјето на моето дете.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Пет Јан 28, 2011 6:12 pm

па ние не го почитувавме тоа верување и уште од 20 дена се шеткаме надвор и не ми беше ништо шубе ако сакаше некој да дојде, се разбира да е здрав. е сега под шетање не мислам да се заборавиме ама 1 час до кај 2 часа максинмум зависно од времето. кога дувало ветер не сме излегувале кога било под 8 степени исто така не сме излегувале. дали е дење или ноќе не ми било битно, многу често кога м работеше втора смена ние бевме кај моите па накај 21 часот не земаше од кај моите. малото убаво облечено во транспортер ништо не и фалеше, мајка ми што вика поздраво беше кога се шетавте секаде одколку сега :). јас имав нормално заздравување, првите 7 дена ми беа малку тешки додека да си ги вратам мускулите назад, сепак родилка бев ама па не можам јас на едно место да седам. алишта не сме пружале надвор бидејќи ги сушевме во машина. и да не заборавам не ги прашував жените дали имаат добиено кога доаѓаа на повојница.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 34
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Пет Јан 28, 2011 6:37 pm

Mene mnogu mi ja polnea glavata za tie 40 dena i majka mi i svekrva mi i donekade gi pocituvav navecer ne izleguvavme nadvor,alista ne ostavav i slicni raboti ama koga ke se navratam nanazad svakam deka jas tie 40 dena gi pominav nekako vo bunilo znaci se nekoj so novi informacii site kazuvaat sto treba sto netreba e zatoa koga zdravje boze ke imam vtoro znam deka nema da bide taka.Kako prvo ne trebalo da se izleguva navecer ,na 8 dena david ke mi se zagusese so mlekce bese 19 casot i morase da go odneseme na lekar dodeka otidovme kaj maticniot dodeka ne prati na klinika se stemni znaci nie sme bile izlezeni navecer ama toa ne se vazelo No druga rabota ako zena imala dobieno ne trebala da go gleda deteto,a koga lezevme vo bolnica go iznagledaa sestri doktorki sigurno nesedat doma oni koga imaat dobieno i toa ne se vazelo,dve doilki do 40 dena ne trebalo da se vidat ne cinelo koga lezevme vo bolnica na neonatologija site se rodilki i skoro site se doilki so site se vidovme i nisto ne se sluci i toa ne se vazelo.Znaci vo normalni usovi se vazi a vo incidentni situacii ne se vazi.E koga ke imam vtoro ke si go setam ke si susam alista nadvor ke pravam bukvalno se sto mislam deka nema da mu nasteti a sigurno sveziot vozduh nema da mu nasteti
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Пет Јан 28, 2011 8:43 pm

ме изнасмеа со ова 'тоа не се важело'. кај мене беше смешното што кога почнаа да доаѓаат мајка му на мм ми викаше прашај да не имаат добиено. и после и објаснив дека баш на 40 дена јас добив и што не треба да седам со дете или тетка и, сестрата на мм, да не дојде да ја види бидејќи има добиено, а ја обожава. мене малку тие работи не ми се ок. јас на пример и ден денес не давам во уста да ја бацува никој или кога ќе ми текне мм не сакаше да спие бидејќи хрчел, нема врска се навикна на неговото хрчење ама така е од сам почеток. или не ми е јасно чувањето на дете до 40 дена навечер. треба да седам до неа будна за случајно нешто да не и бидне нешто, ми нема смисла што би можело да и се случи.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Саб Јан 29, 2011 2:32 pm

Hahaha me iznasmeavte posebno Mimi, i jas sum so isto razmisluvanje kako tebe , kaj nas se sluci bas na izleguvanje od bolnica majkami da ima dobieno i mi vika so cel pat ne doagam kaj vas, jas koga se nalutiv vikam ti luda da ne si nema da dojdes vnuceto da si go vidis, nie ne izleguvavme nadvor od drugi pricini jas mislev deka nema da izlezeme do kaj godina ama ne bilo taka, martin bese bebe sto spiese na grada i ako ne e na grada place i jas vikam kade so vakvo bebe ke place nadvor i napocetokot so koleckata odkolu vlez sum kruzela sega koga se sekavam se smejam sama na sebe , a toa iznesigo nadvor zaspalo , da znaev ic nemase da go cuvam doma ocigledno vozduhot mu bil prijaten za spienje a ne doma sami cvici.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 34
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Саб Јан 29, 2011 2:47 pm

Zolva mi imase dobieno koga se rodi david 10 dena ne dojde da go vidi sveki ne ja pustala ja vikam bog da cuva tetka mu e sto ima vrska neka dojde ne necini abe zivi gluposti
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 111
Female

ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   Саб Јан 29, 2011 3:01 pm

Mimi22 напиша:
Mene mnogu mi ja polnea glavata za tie 40 dena i majka mi i svekrva mi i donekade gi pocituvav navecer ne izleguvavme nadvor,alista ne ostavav i slicni raboti ama koga ke se navratam nanazad svakam deka jas tie 40 dena gi pominav nekako vo bunilo znaci se nekoj so novi informacii site kazuvaat sto treba sto netreba e zatoa koga zdravje boze ke imam vtoro znam deka nema da bide taka.Kako prvo ne trebalo da se izleguva navecer ,na 8 dena david ke mi se zagusese so mlekce bese 19 casot i morase da go odneseme na lekar dodeka otidovme kaj maticniot dodeka ne prati na klinika se stemni znaci nie sme bile izlezeni navecer ama toa ne se vazelo No druga rabota ako zena imala dobieno ne trebala da go gleda deteto,a koga lezevme vo bolnica go iznagledaa sestri doktorki sigurno nesedat doma oni koga imaat dobieno i toa ne se vazelo,dve doilki do 40 dena ne trebalo da se vidat ne cinelo koga lezevme vo bolnica na neonatologija site se rodilki i skoro site se doilki so site se vidovme i nisto ne se sluci i toa ne se vazelo.Znaci vo normalni usovi se vazi a vo incidentni situacii ne se vazi.E koga ke imam vtoro ke si go setam ke si susam alista nadvor ke pravam bukvalno se sto mislam deka nema da mu nasteti a sigurno sveziot vozduh nema da mu nasteti
И мене ме изнасмеа хухуху а две доилки ако се видат кога ги носат бебињата на здраво се важи или не? хухуху
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: 40 дена по породувањето   

Вратете се на почетокот Go down
 
40 дена по породувањето
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: