Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Вигантол, Д3 или АД3 капки?

Go down 
АвторПорака
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Нед Јан 09, 2011 11:55 pm

Кој од овие капки вие ги давате на вашите бебиња?Што ви препорачаа вашите ортопед или педијатар?Колку капки се доволни за да ги задоволат потребите на вашето бебе?

Почнавме со вигантол по 1 капка,но сега зедовме пливит Д3 по 3 капки.Го сменив вигантолот затоа што ќерка ми се исфрлаше по лиценцето и помислив дека е од нив.
Но пливитот многу горчат,неможам да ја гледам душичка како се мршти,па можно е пак да се вратиме на вигантол срамежливко
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Пон Јан 10, 2011 12:07 am

Ние користевме Вигантол, и давав по три капки, но потоа ги зголемивме и до 30 капки кога и установија рахитис. Ги намаливме на 15 и за крај на 4 капки дневно. Ги користевме до година дена, ги заменив со витамински сируп кој во себе има Д.
Некои промени или исфрлања немаше, но како да не и делуваа, она брзо раснеше во должина: Во првиот месец ни порасна 7 сантиметри, а наредните месеци ни раснеше по 3-4 снатими. Тоа беше значително многи и затоа и се јавил тој рахистис кај неа, но сега е се во ред.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Пон Јан 10, 2011 4:00 pm

Јас сега земав АД3 воден растовр на Ива фарм, и стварно немам појма по колку капи да давам, од Пливит Д3 давав 5-6 капки, а од ова некоја средина најдов давам по 3 капки, ваљда е доволно, вие по колку давате АД3 ако користите?
И најголема енигма ми е за Д3 капките што некој вика се користеле само 3-4 недели, некој вика до рокот на употреба ако се чуваат во фрижидер, незнам на кого да верувам, јас Д“ ги менував 1 месечно, а овие АД3 веќе ги користиме 2 месеци и ги чувам во фрижидер.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Пон Јан 10, 2011 4:20 pm

и ние сега ги земавме АД3 воден раствор на Ива фарм и ни рекоа без разлика што се воден раствор колки сме давале од маслениот толку и од овој. за траењето нас уште на сам почеток ни рекоа Вигантол може повеќе да издржи, а АД3 биле понестабилни и барем еднаш месечно да ги менуваме. е сега овие водениве веројатно истото важи и за нив.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Пон Јан 10, 2011 5:06 pm

Nie pocnavme so 5 kapki na d3, pa preminavme na vigantol 2 kapki , pa koga pukna aferata so vigantolot gi zameniv so d3 po 3 kapki i sega planiram da gi prekinam i ke mu davam ribino maslo dosta e veke d3 i onaka pedijatarot vika ribino maslo bilo pozdravo.
Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   Вто Јан 11, 2011 4:37 pm

од излегување од болница па се до пред месец-2 користевме вигантол по 2 капки дневно. од тогаш наваму на бебушка и давам рибино масло од галафарм со вкус на јагода. педијатарот ни го препорача рибиното масло како подобро, нормално ако детето го поднесува и може да го пие. бебушка немаше проблем да го прифати, така да сега сме на рибино масло, се додека не потпорасне да се префрлиме на рибините зрнца.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Вигантол, Д3 или АД3 капки?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Вигантол, Д3 или АД3 капки?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: