Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Тежината на вашето бебе

Go down 
АвторПорака
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Тежината на вашето бебе   Нед Јан 09, 2011 11:47 pm

Кога бебето ќе наполни шест недели треба да има килограм или до килограм и половина повеќе отколку кога се родило. Во зависност од големината при раѓањето, бебето нормално добива од 170 до 230 грама неделно за време на првите три месеци. Но бебето може да добива и помалку ако е родено пред време или помало во тежина.
Со колкава тежина се родија вашите бебенца и како напредуваат месечно?

Елена се роди 3970гр и 53 см.Првиот месец качивме 900гр,а сега последно кога ја меревме на 4,5 месеци имаше 6500 и 64 см.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Тежината на вашето бебе   Пон Јан 10, 2011 12:13 am

Анастасија мене ми се роди 2740кг, долга 50 см во 38 недела се породив. Секој месец качуваше по 1450, 1600 што беше премногу за едно новороденче. На три месеци имаше неполни 8кг. Право буце, тежината и се зголемуваше се до 8-9 месец, послем тие месеци качуваше на килажа по 500-600г.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: Тежината на вашето бебе   Вто Јан 11, 2011 5:18 pm

бебушка се роди со 3440 г, од болница не испуштија со 3126 г, секој месец качуваше различно, со тоа што нормално првите месеци качуваше повеке, како расете се помалку, ама во суштина е многу напредно бебе. денес се меревме и имаме 11250г. инаку нашиот педијатар вика дека на 6 месеци треба да се удвостручи родилната тежина, а на 1 година да се утрстручи. така било нормално.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Тежината на вашето бебе   Вто Јан 25, 2011 9:45 pm

Вчера бевме на контрола,на 5,5 месеци тежиме 6660гр и 65 см.Малку качуваме само на цицање сме си,ама крната слика ни е супер.Од денес почнавме со кашички гладен
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Тежината на вашето бебе   

Вратете се на почетокот Go down
 
Тежината на вашето бебе
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: