Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Рецепти за подготовка пилешко

Go down 
АвторПорака
Воскресија
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 70
Female

ПишувањеПредмет: Рецепти за подготовка пилешко    Нед Јан 09, 2011 7:55 pm

Еве еден доста едноставен и лесен рецепт кој е без промашување и насекој може да му успее да го подготви.

Пиле на сол

Потребно: Пиле и јадра сол по потреба.
Подготовка: Во едно теџере или подлабок сад за печење се става јадрата сол, потребно е колку целата површина да биде покриена и бела. Се става пилето кое не мора ни да биде одмрзнато, без никакви додатоци како сол, вегета, црн бибер или нешто слично. Се покрива садот со капак или со фолија. Садот се става во рерна на 150-170 степени околу 2 до 3 часа. Мрснотии ќе си пушти самата кожа и затоа не е потребно ништо. Ќе знаете дека е готово кога ќе почне да се заруменува пилето и самата сол. Многу е убаво, бидејќи е доста кревко и има вкус како оние пилиња кои ги подготвуваат на ражен. За солта не е проблем, затоа што со самото испарување му навлегува во месото и соленоста на пилето е рамномерна на секаде. Пријатен апетит.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за подготовка пилешко    Пон Јан 10, 2011 1:12 am

еве и еден од мене пробан, им се допадна на домашните :). не мој измислен туку прочитан од интернет од вест мислам дека беше.
земате стекови и ги сецкате на коцкички ги пропржувате на масло, било зејтин било маргарин, мене ми ги бендисаа со маргарин кога ги пржев повкусни им биле. и се пржат додека не станат златна боја. им се додаваат печурки кои предходно исто сте ги пропржиле на маргарин или зејтин, и им се додава Хопла, блага или павлака, јас користам на zott. значи количините се произволни, а за зачини ставам само сол иако може и други зачини како кари кое добро иде со пилешкото. кога ќе ставите хопла или павлака мешате се додека не почне да се згуснува сосот или ако сакате малку почорбесто порано тргнете го од оган. бидејќи јас кога готвам имам во предвид дека би јадело и дете ставам маргарин, павлака и сол.
Вратете се на почетокот Go down
Biba
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 77
Female

ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за подготовка пилешко    Пон Јан 10, 2011 2:59 am

Пилешки раженчиња
1кг пилешки гради,2 кромида,2 домати, мала кесичка печурки и 3 печени пиперки.зачини по желба
Пилешките гради и доматите се сечкаат на ситни коцки.Кромидот се сече на четвртинки и потоа се двојат еден по еден листовите.
На стапчиња за раженчиња се редиат по 2 пати месо кромидче пиперка домат и третиот пат се завршува со месо.Се зачинуваат и се приготдвуваат на скара
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за подготовка пилешко    

Вратете се на почетокот Go down
 
Рецепти за подготовка пилешко
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Моја кујна - моја тајна :: Рецепти-
Отиди до: