Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Фебрилни конвулзии

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Фебрилни конвулзии   Нед Јан 09, 2011 6:03 pm

Фабрилните конвулзии се појавуваат од 6 месечна возраст па се до 7 години, поврзани со треска и без некоја појака инфекција. Конвулзиите можат да се распоредат:
- Едноставни конвулзии=кои се клинички дефинирани како краткотрајни со времетраење помалку од 15 минути.
-Неедноставни или комплицирани фебрилни конвулзии се со времетраење над 15 минути, со сродни фокални невролошки знаци, можат да се јават два пати во период од 24 часа.
-Третманот на комплицираните фебрилни конвулзии е со давање на лек кој делува веднаш.
Сите фебрилни конвулзии се алармантни и секогаш е неопходно да се исклучи присутноста на било каква основна причина како епилепсија, енцефалит, интрацеребрална хеморагија, гастроентерит, отитис медија, септикемија, пнеумонија или менингит.

Мојата ќерка имаше неколку напади, проследени со висока температура и треска. Првиот напад кога до доби имаше неполни 6 месеци, целото тело и беше скочането, очињата укочени со фиксиран поглед на десната страна. Веднаш ја однесовме во болница, но по пат детето се отпушти, целото тело и омекна, а она се смири. ни дадоа од тогаш да пиеме диазепам при секоја качена температура освен сируп за намалување на температурата.
Вториот пат кога го доби нападот, само што се вративме од болница, јас им тврдев дека температурата не и се симнуваше подоле од 40с, а тие констатираа дека нема потреба ова дете да се задржи во болница тепање Колку само душата ми беше љута на докторите....
кога се вративме дома детето почна да ми се тресе како треска да ја фатило, рацете и нозете и беа свиткани кон телото, помодре во областа на очите и устата - само ја свртев настрана и чекав нападот да помине, иако веќе чепче дијазепам и дадов предходно, но тоа одма не делува освен венски ако се прими. Нападот траеше неполни 5 минути - за мене тие 5 минути беа кошмар плачка

Дали и колку често сте имале напади?
Пишете разни искуства од вашите кои ги познавате, ке ми биде драго ангел

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
 
Фебрилни конвулзии
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на нашите деца-
Отиди до: