Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Опаѓање на косата

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Опаѓање на косата Empty
ПишувањеПредмет: Опаѓање на косата   Опаѓање на косата EmptyНед Јан 09, 2011 4:28 pm

Секоја коса во текот на годината се менува односно опаѓа, се регенерира. Кај жените косата претставува симбол на женственост.Затоа и не зачудува фактот дека косата била објект и култ на почитување уште од најстарите времиња. Првите анатомски податоци за косата датираат од пред 4.000 години. Уште од таа епоха ќелавоста била проблем што загрижувал и поттикнувал на верски обреди за да се истера лошиот дух.
Опаѓањето на косата е чест проблем во секојдневната лекарска практика. Андрогенетската алопеција или обичната ќелавост е најчеста форма на дифузно опаѓање на косата, индуцирана од андрогена стимулација на влакнените фоликули, кои се генетички предиспонирани за ваков одговор. Се јавува кај двата пола на возраст помеѓу 17 и 25 години. Кај жените поретко се сретнува и е со полесна клиничка слика. Кај жените обично почнува помеѓу 25-та и 30-та година од животот, со засилено прогредирање (напредување) кон средината на четвртата деценија.

Мене многу ми опаѓање косата, но сега си ја скратив, го сменив шампонот и еве веќе е подобра. Ја плакнам со чај од коприва и камилица после секое миење, потоа не ставам никаков балсам. Самиот чај ке ја излекува со тек на време.
Како ви е вашата коса?
Имате ли симптоми на паѓање, ќелавост?

__________________________________________________
Опаѓање на косата ZrxTm12
Опаѓање на косата 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
 
Опаѓање на косата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на возрасните-
Отиди до: