Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Бањање и нега

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Бањање и нега   Нед Јан 09, 2011 3:09 pm

Како го бањате вашето дете?
Ви помага ли некој?
Кои шампони и гелови, млеко и креми ги користите?

Додека ќерка ми беше малечка мм ми помагаше во бањањето, ми беше срав, она беше толку слаба и мала што ми беше страв да не ја повредам. Си купив после тоа пешкирче кое се закачува на самото коритце и така си ја бањав сама, и од тогаш се сама си ја бањам. Користевме производи на Мустела, имавме голем проблем со нејзината кожа - премногу и беше нежна и сува.Но сега еве ја бањаме со Бекутан. Млеко за тело користам исто од Бекутан, крема за лице од Бекутан.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Nina
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 23

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Вто Јан 11, 2011 5:42 pm

prviot pat ja izbanja sveki , a majka mi i pomagase. a me nerviraa i dvete zasto tolku nemaa poim kako da ja izbanjaat, dali od strav, dali od nesto drugo neznam. mi idese da im kazam ostavete me sama ke ja izbanjam.ama si fativme red, do skoro eden mesec ja banjase sveki so moja pomos. nemozev do togas sama da ja banjam bidejki imav problemi so ranata.posle toa rekov stop, ke ja banjame jas i mm i normalno imase reakcii. do den denes ja banjame zaedno ili sama ja banjam. vo prvo vreme ja banjavme vo soba vo korito, zatoa sto se rodi vo zima i bese mnogu ladno. otkako zatopli pa se do sega ja banjam vo kupatilo, koritoto go stavam vo kada i se banjame. do pred 1-2 nedeli ja banjav sekoj den, ama zaladi a i pogolema e sega pa ja banjam sekoj vtor den, a gazeto i licenceto go mieme sekoja vecer. zdravje boze i daj boze da e se kako sto treba za vtoro bebe od prv den ke si go banjame jas i mm.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Пет Јан 14, 2011 7:25 pm

Од прв ден ја бањам јас,а и маж ми ми помага,во делот за плакнење .Користам Мустела од сам почеток и сум задоволна,преубаво е .Сега го сменив млекото,земав на Еуцерин ама не ми се допаѓа баш,така да нареден пат пак ке си се вратам на мустела.Ја бањам во корито,си ја седнувам сега и уживаме и двете додека се банка,обожава да се бања.И најубаво ми е кога ја бањам сама :<3:
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Пет Јан 28, 2011 10:05 pm

Колу често ги бањате вашите дечиња?
Ние до 1 год се бањавме секој ден, но сега откако залади зимово дали еднаш неделно се бањаме, зборам целосно туширање и миење на главчето, се бањаме со гел за туширање 2 во 1 на Корин де Фарм и супер ни одговара на кожата. Сеуште се бањаме во кадичката, и додека не собира во неа, не ја менувае.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Пет Јан 28, 2011 11:53 pm

Ние се бањаме секој ден сега за сега,за понатака ке видиме бањање
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 34
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Саб Јан 29, 2011 4:35 am

Prviot pat mm i sveki go izbanjaa posle si go banjavme zaedno so mm ili jas sama si imav peskirce za legnuvanje i ne mi bese strav zasto nemase sansa da se izlizga .na pocetokot koristev bekutan ama ne mu odgovarase na kozata pa prodolzivme so Bubshen i bev prezadovolna.Sega sme so kosili.Do godina ipol sekoj den go banjav sega skoro sekoj den go tusiram cel osven kosata nea poretko ja mieme a pred spienje obavesno go mieme gazeto race lice zabi
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Саб Јан 29, 2011 1:40 pm

Napocetokot jgo banjase svekrvami so moja pomos, posle kratko vreme pocnav jas so mm da si go banjam.se banjavme sekoj dek do osven zimski periodi preku eden den, sega dvapati nedelno, osven koga kaka gazeto mu go mijam.imame problem ne saka da sedne vo legen se stoj, se isplasi od tusot koga pocna da razbira a sto ubavo edno 4 meseci go tusirav za meraci sega mnogu tesko i macno se banjame.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Саб Јан 29, 2011 3:30 pm

па ние си ја бањаме од сам почеток во корито. мајката на мм сакаше од мерак и таа со нас да ја бања па првите 10 дена додека таа беше на одмор ја бањавме сите тројца.инаку до 1 годинка секој ден ја бањавме потоа на два дена, ама газето си го миеме секој ден.како купка користиме производи на мустела, тие ни се покажаа најдобри, за мачкање после бањање ништо не користиме единствено ако приметам дека и е посува кожата тогаш исто на мустела користиме кремче, а во лето ако сме на одмор тогаш обавезно ја мачкам со стелатопија на мустела бидејќи ми избива вруќаници многу е склетчија па затоа и не ја мачкаме после бањање со ништо.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   Саб Јан 29, 2011 5:15 pm

za prvoto koga se porodiv na svekrvami i bese merak ona da ja banja i normalno i dozvoliv zasto da ne e veke drugiot den jas sama i ne mi bese tesko ,za vtoroto i tretoto sama si pocnav od start .ama najinteresno bese za prvoto koga sefte ja banjav kaj nas bese kumot na gosti i kako go stavam detevo vo voda oni so mm se vrtat okolu mene so rasireni race im vikam sto pravite bre barem zemete beskir da ja pozemete ,a oni ustvari im bilo straf da ne go plesnam deteto vo voda ,a inaku os start sme bile na bekutan kolekcija e sega se veke golemi pa si menjavame stalno
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Бањање и нега   

Вратете се на почетокот Go down
 
Бањање и нега
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: