Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Детски муабети 1-3

Go down 
+2
Sara
BetiBup
6 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyНед Јан 09, 2011 1:35 pm

Ме интересира дали и вашите дечиња ви прават проблеми со јадењето? Јас имам голем проблем, избегнува да јаде, само сака да си игра. Или ако седне на маса да јаде после 2-3 залчиња ке ми каже се наручкаф ? Незнам веќе. ме нервираат нејзините постапки што ме зеза постојнао. Имате ли и вие ваков проблем или пак некој сличен на овој, пишете?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 10, 2011 11:18 am

И кај нас иста приказна, и тоа веќе од 8-9 месеци и еве сеуште мака мачиме со јадењето. Секое јадење нешто мора да изводиме за да јаде, а така што викаш ако е гладен ќе касне 2-3 залчиња без лажење и толку. Сега најново ни е гледаме реклами и му симнав едно 10 реклами од youtube и додека ги гледа рекламите бутај како вреќиче хаха
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 10, 2011 11:32 am

и ние едно време се лажевме со песни, со книги, со слики ама генерално проблем имаме со месото, друго се си ручка дури знае и да побара што сака.едвај денес чекаше во градинка да оди со децата да си играла. се навикна на градинката и другарчиња си најде и некако 4 дена дома многу и дојдоа :DD
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 10, 2011 1:20 pm

Еве денеска нешто подобро ми јадеше, без никакво молење. Кога е татко и тука или има некој друг она е збесната, кога е сама е оки.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Јан 13, 2011 12:48 pm

E vaka sinko nokeska me zbesna odnosno pred zaspivanje od 11 saat go nisam da zaspie ubavo cican i se so red i on mene cice pa cice ,jas dajmu cice on si dreme na cickata kako bebe od 2 meseca a sto jas nemam mleko kuznae kolku kako sto sum imala, tuku taka mu bese kef i se iznervirav veke vo 12 i go legnav vo krevetceto i pocnav da mu zboram toj pocna da place da go zemam ,vikam ne te zimam sam ke spies i toj ni solza na nego nemal samo kvici i go ostaviv edno 20 minuti taka se zalese i na kraj pak go zemav i veke bese umoren i cicase normalno ,odnosno se ligavese poveke i zaspa vo 12 ipol , stanuvam sabajle vo 8 i svakam deka cela nok ne stanal da cica zosto sigurno se umoril od kvicenje i spiel ubavo , a inaku stanuva po 4 pati vo tekot na nokta, mozebi bev losa majka ama veke i mene nervite mi popustaat , morav da se obidam so nesto.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Јан 13, 2011 12:58 pm

Мирка за спиење ние овие 2-3 дена си легнуваме 9 најкасно, иначе и ние пред 12 немаше шанси ама разликата е во тоа што само еднаш дневно спие и станува најкасно до 3 попладне, па јас кога ќе се вратам од работа едвај некако го одржаваме буден до 9 и си легнува. Се буди во 8-9 ама не прв пат, и измеѓу се буди ама го презаспивам некако со нас го зимам и ќе го стиснеме ќе заспие хаха
Инаку мојов на сред спиење седнува а мижи, и ако не го легнам ќе тргне, и со нас кога е така станува одеднаш. незнам кај тргнал хахах.
Синоќа така сум го легнала со мене, не се ни сеќавам веќе како и кога, и тој тргнал да станува од кревет и се струполи на земја, кога списка, кога рипнав јас не знаев кај да го барам,едвај го најдов под кревет леле Срцето ми излезе па го прегледувавме со мм под сијалица да не му е нешто, затоа што еднаш си ја расцепи главата, абе душата ми ја извади бесен
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Јан 13, 2011 1:15 pm

Lele neka se zivi i zdravi ama mnogu se palavi, sega najnovo na stol saka da se kacuva ja stava ednata noga na malo stolce i se prevrtuva so se nego.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Јан 13, 2011 1:25 pm

Даааа, тоа со столот одамна ни е хит, не само на стол на се што ќе најде се качува, ќе ја стави кутијата со коцки и се качува на неа, влече столици по цела дневна, и најмногу се качува на тоа неговото столче малецко такво детско од бамбус и се качува на него, од памет ме вади, стварно се многу пргави, само господ да ги чува буб
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Јан 13, 2011 6:52 pm

Нека се здрави и живи а за палави - па мораат на некој да се метнат :)
Инаку ние цел ден бурно го поминавме, ми се жалеше на главата дека ја боли, настинала и и тече носето! Купив вицкаст за деца и ја измасирав, сирупче како превентива, витаминЦ, електролитен раствор - па ке видиме како ке бидеме понатаму....
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 4:19 pm

Леле луѓе каков скандал ми направи вчера мојов, стварно незнам допрва како ќе излеземе на крај со неговиот карактер нервозен
Многу е нервозен овие денови, нешто ако не добие одма пишти или се расплакува, а и послабо спие незнам што го мачи....
Инаку да кажам за вчера, бевме излезени до новото Веро и пред да си одиме го пуштив да си трчка доле, дека е тазе прооден и ми е страв да го пуштам да не падне, и се израдува почна да трча ко мува без глава на сите страни, и кога го собрав во раце да си одиме, кога рече пишти се тегне од раце ќе ми испаднеше, абе сите што беа тука се вртеа, како да сме го украле испадна, лелел цел пат дома неможев да го смирам,
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 4:39 pm

Ehe Sara , toprv kolku ke se inatat da znaes , mojov ako go karam uste beter mi vodi inat , a za odenjeto nadvor go mrzi da odi i bara da go nosam ili so brm brm( kolickata negova ) , koga ke mi tekne bebe ic ne ja sakase sega koga moze da odi ja bara da se vozi.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 4:47 pm

Абе јас прв пат го пуштам сам и сакаше да оди ама не гледаше кај оди, само бегаше од мене хухуху
Инаку јас кога искачаме веќе не ја носам количката го ставам во оние корпите на Веро или Џамбо и така се возиме хаха
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 4:58 pm

Чекајте кога ке ви подпораснат уште малце, леллеел што се не ке прават ахахаххаха
Мојана пред некој ден бевме во новото Беро да пазаруваме за дома нешто во маркет, кога се запна за лиснатите стапчиња лелел срам ме фати. Возеше мала количка, но кога виде дека ги купувам одма и текна дека ке ги јаде и ми вика дека повеке не ја сакала малата количка туку сакала да седне во големата количка за да јаде не за друго Детски муабети 1-3 879981 жената ни даде и она како да не видела почна одма да ги јаде. Сега овој период и е се со самосталноста нејзина, кога се качуваме по склите сакала сама да ја гура количката и да се вози да не сме ја држеле никако! Ама за надоле а осети несигурност одма бара рака за да се задржи. Во Џамбо си виде едно столче ко за рибарење детско и си седна на него и ги гледа луѓено како поминуваат, неможевме да ја станеме. Дете, којзнае што се и се врти во главчето. За живи срамови ние постари од неа али не врти околу малото прсте, а нешто не и одговара одма наоѓа начини да го добие тоа од нас, како ни ги знае слабите страни еллелелелелеле кума лиска невидена!
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 5:06 pm

Ааа ние обавезно кога ќе поминеме во Веро кај делот со леб на Специјал и вика ам-мам и мора леб да земеме, и до каса пола е изеден хухуху
Еднаш му земав Нестле житарици во кутија и му ја дадов да ја држи да не беснее и кога еден човек ни вика абе видете го детево ви јаде нешто, што да видам кутијата изгрицкана како глувци да ја јадат хаха и срам ме фати на каса, на таа и викам, абе ние малце ја изгризавме кутијава, она вика е ако де, го чешкаат запчињата сега, живи бруки, леле стварно страв ме фаќа, јас уште сега немам живци нервозен
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПон Јан 17, 2011 10:53 pm

јас и отварам во продавница ако сака нешто да јаде или и кршам лепче, нормално после тоа ќе си го однесам на каса и ќе го платиме. во продавница не сме имале голем проблем, си знае редот, 3 животински и 3 јајца од животинско и си ги става сама во количка. интересно и е да се вози па многу не сака да трча низ маркети.ама затоа за одење од некаде ни треба добро спакувана прикаска ама никако лага значи од типот, ајде одиме дома сега децата ќе нанаат па и ние треба да се избанкаме и да си легнеме. па почнуваме со убедување за спиење ама заборавила на тоа дека ќе си одиме дома.кога си одат нашите омилени гости тогаш обавзно се гушка и бацува со нив и се договараме дека сега сите ќе нанаме и утре ќе се чуеме на телефон дали може пак да се дружиме. сега за сега тоа ни пали. а тоа што се треска од земја што сака да биде по нејзино ама ич не ја зарезувам, зошто колку повеќе внимание на нејзините глупости толку повеќе сила си зема. и престана да се фрла така по земја. ама искрено има многу нешта од градинка што ги носи.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Фед 03, 2011 2:22 pm

Aj tuka da prasam detevo nanazad nekolku dena kaka ama gomceto mu e mnogu leplivo, moze li nekoj da mi kaze sto pridonesuva do toa , dali nekoja hrana?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Фед 03, 2011 3:42 pm

Да може да биде од шлаем, така се излачува преку столицата.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член



Број на мислења : 128

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Фед 03, 2011 7:28 pm

Abe slajmot neli e kako ligavo ova se lepi kako cokolado neznam kako da opisam, svekrvami vikase da ne mu od blago ama on ne jade kuznae kolku blago, onaka po malce.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyЧет Фед 03, 2011 11:15 pm

Мирјана да не му е слуз ( на изглед е како желатин) ај пиши?
Ако му е слуз и е проѕирна на изглед тогаш ке му земеш Лиобифт ампули, к ему даваш 2-3 пати на ден по една ампула во рок од 5 дена. Мојава кога имаше слуз- е резултат од антибиотик и целата слуз од цревцата излегува додека не се обнови. Ако има детето опстипација, проблеми со столицата подолг период - се вази слузта од цревцата. Тогаш може и да ги боли мешето, но не е страшно. Лиобифт се јогурт преработени со микро влакна кои ги бранат цревата и им прават една обвивка, така ја сочувуваат цревната флора се додке ане се опорави мешето. Нас многу ни помогнаа. Давај му јогурт да пие колку можеш повеќе, или пак дади ми Пролајф ампули една на ден, тие ке ти помогнат. Ова ти го зборам ако детето ти има слуз.
Ако до самата столица има сифкасто-зеленикав секрет кој е густ како мрсул тоа е од шлајмот кој го голтал и мора некако да го исфрли. Подобро е така што ти ги искакува него да се држи во него.
Ако ти има уште шлајм давај му кока кола превриена млака и за пола час ке ти поврати се , ке му олесни така.
Дали некој знае каде можам да најдам волнени маички? - На изглед се како обични памучни маички а се волнени по материјал. ми рекоа дека многу добро ја абсорбираат потта, сакав на малава да и купам. Таа се поти многу, па така ке и се абсорбира потта и нема да и биде ладно или маичката мокра.

Мирјана - ова ми го кажа Анета Димишкова (наш член): Стави ленено семе една лажичка да врие со синап меѓу прсти, да ти излезе чај. Тоа било лек за кашлање. Лененото семе го вади шлајмот а синапот го затоплува телото.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 10:22 am

Незнам Мирјана што да ти кажам, ние имавме таква столица кога беше настинат, шлајмот го исфрлаше, или ако претходно има јадено чоколино нешто такво знаеше да му се деси, не се секирај, се додека си е добар, весел, си јаде, ништо не му е, подобро да исфрли тоа, него во себе да го чува.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 10:34 am

Taka е Сара, се додека јаде, се смее, игра весел е ништо не му е.Ајде пиши денеска како сте?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 11:25 am

Хаха што да ти пишам, од 4 ипол сме станати, игравме до 7 ипол се препоти, го пресоблеков и пак назад во креет, едвајјјјјјјјјјјјј го успав, незнам колку спиел. ќе проверам после. И многу е ладно бре кај нас навечер, парното не работи, ја уклучувам греалката, таа па го суши воздухот, ни вака ни така работава, ајде нека се затопли веќе ладно
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 1:37 pm

Aj i jas da si se pozalam malku tuka .Eve edna nedela kako se vrativ na rabota (bev doma mesec ipol na bolovanje) i otkako pojdov david e nevozmozen.Strasno e nervozen za se nesto place znaci ima denovi koga place bez prestan za sekakva sitnica i toa e placenje takvo nervozno mislis nekoj go kole.Mi vikaat da mu dadam pola diazepam ama mene mi e strav bedoksin mu imam dadeno ednas ama mislam deka e mal za da mu davam a neznam so sto da go smiram.Se mislam deka e takvo posto so sveki go legnuvaat so sila samo da spie i posle e nervozen
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara


Број на мислења : 192
Female Возраст : 42

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 2:39 pm

Леле Мими и јас го имам приметено истото, така си искажуваат револт дека ги оставаме и идеме на работа, кога ќе дојдам е неподнослив, за сабота и недела па душата ми ја вади, свекор ми вика цел ден глас не му слушнавме, а вие дојдете, одма плаче, незнае што сака, бара во раце цело време, не мота околу малото прсте весело
Инаку можеш да му даваш Б комплекс во гранули, јас му давам откако почнавме да настинуваме, секој ден му давам едно лажиче б комплекс, витамин Ц и АД3 капки.
Исто и почна навечер да се буди со плачење, и на секо вртење писка, дали на сила го презаспивале, дали се има исплашено кога се разбудил дека не сум јас до него, и јас си го помислив истото, душички бе :':
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v


Број на мислења : 148
Female Возраст : 44
Место : Skopje

Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 EmptyПет Фед 04, 2011 4:06 pm

mimi nemoj diezepam da si pomislila malo e deteto,bedoksin da mozes da davas,
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Детски муабети 1-3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Детски муабети 1-3   Детски муабети 1-3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Детски муабети 1-3
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Бебешки муабети

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Деца од 1-3 години-
Отиди до: