Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Настинки и вируси

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Јан 25, 2011 1:38 pm

овча, така ја знам народски кажано, има брумчиња како пликови и пред да се исфрла малку крева температура. сите во градинка ја поминаа останаа само Анастасија и нејзино друштво така да од вчера сите заедно се со точкици :D
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Јан 25, 2011 2:14 pm

Ajde neka pominuva bez problemi poubavo sega pomala
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 4:20 pm

Мама Маче ајде и посакува на Анастасија побрзо да и поминат сипаниците.

Ние сме подобри, не кашламе така како што кашлаше предходно, леле мислев дека плуката преку уста ке ги извади. Едно време помислив да не и е магарешка јашлица но фала боги не ни тоа ни грип туку само обична настинка - така ни кажаа резултатите. Вчера ја носев, и ставија инекција и правеа инхалација. Сега е подобра и одма во акција дома - се што може растура демек ми помагала ахаххахахахха
Останавме да пиеме Панцеф и Вентолин.
Инаку да ви кажам дека предходниот ден и превривав Кока Кола колку само содата да испари, млака цела чашка ја испи, за неполн пола час се исповрати што и лежело во плуќата. И кога ј аслушна докторката ни кажа дека веќе на плуќа нема ништо . Многу необично но помага, верувајте тоа е лек и за пролив, повраќање, кашлање, настинка, болки во грло.
Мене не ми се веруваше дека за само еден ден ке и се подобри состојбата но сепак фала му на бога што е она подобра!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 4:26 pm

ne sum znela deka koka kolata moze tolku da pomogne ke imam vo predvid ako nedaj boze zatreba
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 4:28 pm

sreka sto povratila barem i olesni i se isfrlila sega pazete se ubavo i nemoj da i gi prekinuvas lekovite teraj si ja cela tepapija do kraj ,a ubava rabota e i doma da si imas inhalator da ne mora da ja maltretiras do kozle ,ke mozes da i pustas poveke inhalacii vo tekot na denot
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 6:02 pm

I jas se iznenadiv kolku moze da bide od koris koka kolata , ic ne ja sakam ama eve za vakvi slucaevi ubavo e da se znae.Mama mace so lesno da pominete so sipanicite , i nie mislevme deka sme zakacile ama ne bile sipanici.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 6:29 pm

фала за подршката, сега за сега сме во точкици ама важно нема температура.
за кока колата јас прв пат дознав од нашиот педијатар малото кога имаше стомачен грип и не престануваше со повраќање. кока кола и тоа сосе газираното, само не ладна, внатре веќе растворени електролити и на секои 10 минутки по 5 до 10 мл од шприц. абе за 3 саати се и престана и почна да трча не ни се веруваше ама ете.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Сре Јан 26, 2011 6:35 pm

Nekogas lekot e 5 pari taka vikaat скокање
Вратете се на почетокот Go down
natasa
Нов член
Нов член


Број на мислења : 6
Female Возраст : 36
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пет Јан 28, 2011 1:00 pm

Matej znaci otkako mi trgna vo gradinka postojano e bolen 3pati lezevme vo kozle i postojano sme na antibiotik e sega pred da se razboli izdrzavme 2nedeli bez antibiotik i toa ni bese rekord.Vo momentov e na sumamed i salbutamol i e super no se plasam pak da ne se razboli ne odi vo gradinka veke 2nedeli no stom ke trgne edno dete da e bolno nego go faka no loso e sto vednas mu se spusta na pluka
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пет Јан 28, 2011 2:21 pm

Dobrodojde Nate , mnogu mi e milo sto e Matej dobar.Sekoe odenje vo gradinka e takvo ke si stekne imunitet pa nema da se razboluva.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пет Јан 28, 2011 2:58 pm

natasa напиша:
Matej znaci otkako mi trgna vo gradinka postojano e bolen 3pati lezevme vo kozle i postojano sme na antibiotik e sega pred da se razboli izdrzavme 2nedeli bez antibiotik i toa ni bese rekord.Vo momentov e na sumamed i salbutamol i e super no se plasam pak da ne se razboli ne odi vo gradinka veke 2nedeli no stom ke trgne edno dete da e bolno nego go faka no loso e sto vednas mu se spusta na pluka
треба малку да зајакне е сега лошото е што се симнува се на плуќа. а сте направиле ли тестови во козле што е причината, вирус, бактерија ...
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пет Јан 28, 2011 5:08 pm

Нате и ние со ќерка ми сме исто, само не и давам сумамед туку панцеф а исто пие салбутамол 3 пати на ден по пола лажиче. Ако сте правеле крвна слика детална во Козле тие ке знаат што треба да му направат на Матеј ако има нешто пострашно -недјбоже!!! Не се секирај сите деца се такви,јас моето го пуштив во градинка од 1 година и 4 месеци и секои 2 недели бевме болни со антибиотици, се отру дететво пиејќи антибиотици. Па сега е поголема и практикувам нешто да и вметнувам за имунитет на природна база, па ке видиме со текот на времето како ке биде.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
natasa
Нов член
Нов член


Број на мислења : 6
Female Возраст : 36
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Фед 03, 2011 2:29 pm

Nie zavrsivme so Sumamed i dzabe ne prestana da kasla a vcera na lekar go nosevme grloto ne mu e crveno no ima malku slajmce na desnata strana i sega za sega ke pie samo salbutamol 3pati na den po 2ml i ni rece ako se vlosi da pocne da kreva temperatura da pocneme so Pancef a ako pomineme vaka super.Vcera posle vtoroto davanje na salbutamol prestana da kasla se na se dali dvapati zakasla se nadevam ke bide dobar i ke pomineme bez Pancef zosto go otruv veke detevo so sirupi.
Вратете се на почетокот Go down
natasa
Нов член
Нов член


Број на мислења : 6
Female Возраст : 36
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Фед 03, 2011 2:36 pm

BetiBup krvna slika ne pravevme i nikogas poveke vo Kozle nema da go odnesam zosto se nepismeni a Matej i so temper.40koga bil cela nedela krvnata slika mu bila super i koga sme lezele na nego ni leukociti pokaceni ni nisto se bilo dobro a on po cela nedela tem.40 mnogu cudno i dajboze sekogas krvnata slika da mu e dobra.A sigurno e alergicen na nesto no neuspevame da bideme zdravi da napravime alergotestovi.Da bide zdrav barem 2-3nedeli i mu pravam alergotestovi i da ja primi veke vakcinata bezbroj pati mi se javija.I te molam pisi mi sto mu davas na tvoeto dete za imunitet ke mu davam i jas.Jas sega za sega samo imunobor mu davam a maz mi vcera nesto mi vika med so taan da sme mu davale taka slusnal.Se izvinuvam ke se prefrlam vo druga tema
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Фед 03, 2011 2:50 pm

natasa koga veke nastinuvate tolku cesto a ti se somnevas na alergija ,dali do sega nekoj ti ima receno da davas zirtek ili cetirizin za zastita ,
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Фед 08, 2011 3:42 pm

Aj jas pak da ze pozalam deka sme nastinati sabajlevo imavme blaga temperatura od 37,5 i mu dadov paracetamol sega e dobar nema ama ima proliv, sakav da prasam zosto ocigledno mu e grlceto pa dali da zemam od kapkite so propolis dali bi imale efekt zosto , ako nema potreba ne go nosam na lekar ke mu sibnat pak antibiotik.vasi iskustva sto da mu dadam.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Фед 08, 2011 3:48 pm

moj sovet zemi integra baby ne go truj deteto so antibiotici mnogu
jas sum prezadovolna od ovoj sirup
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   

Вратете се на почетокот Go down
 
Настинки и вируси
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на нашите деца-
Отиди до: