Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Настинки и вируси

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Настинки и вируси   Нед Јан 09, 2011 1:35 pm

Колку често се разболуваат вашите деца и како се справувате со тоа?
Ние како наполнивме 1 год веќе три пати се разболевме моравме да пиеме антибиотик последниот пат дури и инекции примавме, како што го слушав педијатарот на Бебе Магзин кажуваше дека првите 2 год е нормално да се разболи детето и до 10-12 пати, мене ме зачуди, ама најверојатно мисли и на обична настинка.
Еве од вчера пак ни тече носето и пробуваме да се излечиме со Синомарин, па ќе видиме како ќе поминеме.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Нед Јан 09, 2011 1:48 pm

ние немавме никакви проблеми се дур не ја примивме вакцината против заушки и сипаници. и од тогаш глава не може да кренеме од течење на нос, а минатата пролет мислам дека беше врв на се. се што постоеше во воздухот се фативме и едно 2 месеци си бевме дома и тогаш 15 дена примавме антибиотик, поради бактерија, и толку заслабна организмот што ни требаше цел месец да се вратиме во нормала. пред две недели не фати некој вирус, од тато, и еве се уште ни тече носот. ставам Ацидосалус, ставам Аква марис со патанол, ставам обичен физиолошки и само вадам мрсули и мислам дека крај им нема. навечер и ставам тенџере со совриена вода,а внатре сол и некако поразводнети се мрсулите не се зелени. матичната не праќа пак до козле да видиме да не се зголемиле езионофилите во носот па да не е на алергиска база работава бидејќи многу трае.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Нед Јан 09, 2011 2:46 pm

Аууууууууу мама Маче и ние имавме гооооолем проблем после таа вакцина. Ми се промени детево, многу и заслабе организмот.Постојано бевме подложни на вируси и настинки. Ке ве советувам нешто: За течење на носето давајте им ананас, 100 процентно докажано! Било да е сок или свеж ананас цеден, за ден , два одма престанува. Ајде побрзо да оздравите!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Нед Јан 09, 2011 6:29 pm

Мислите на вакцината ММР што се прима на 13 месеци?
Ние сеуште не сме ја примиле, но за некоја коинциденција точно од 13 месеци почнавме да се разболуваме.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 10, 2011 12:59 am

еее би пробала јас со Ананас ама се што е јужно овошје освен банани ни е забрането поради алергиска реакција барем до 3 годинки.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Јан 20, 2011 12:46 pm

Nie sme bolni , imame temperatura od vcera i toa ubava temperatura duri 39 , ova ni e prva temperatura i mnogu sum isplasena , osven od vakcina do sega ne sme imale temperatura, go odnesov vcera kasno kaj mojata doktorka taa ni e familijarna doktorka go pregleda i ni rece deka grloto mu e crveno i deka na gradi nema nisto , deka e viroza i mi prepisa sirup na 12 saati Augmentin, ne sme koristele do sega , mu davav paracetamol ama samo prviot pat mu padna temperaturata i posle se kaci i ne sakase da padne , pa sabajle zemav cepcinja eferlagan i sega majkami ke mu stavi pa ke vidime kako ke deluva i kako ke bide.kazuvajte sto da pravam neznam sto e rabotava , a dusice e se zali celo vreme , ni izleguvaat 3 cetvorki oteceni se preterano kako topki celi , ama cim e crveno grloto togas e viroza nema sto drugo, sto pravite za spustanje na temperatura.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 192
Female Возраст : 36

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Јан 20, 2011 12:51 pm

Мирка ние последниот пат кога имавме температура ни спадна само до Ибупрофен (или Бруфен тоа е исто од друга марка), првото иде на рецепт затоа ти го пишав, пробајте нема штета.
Мене ми кажаа и едни чепчиња но ги имало во Берово-Делчево, незнам кај нас дали дошле, ги носеле од странство се викаат Бе-Ну-Рон и многу биле ефикасни, пробај ако можеш да ги најдеш.
За температура над 39,5 ми рекоа и пола таблета дијазепам од 2мг, заради страв од грчеви, и ладење на телото со крпа и раствор од 1/2 алкохол и 1/2 вода - ова се ми го кажаа на Детска Клиника кога бевме со дежурен, ако може нешто друго да ти помогнам слободно прашај, тоа е овие 2-3 дена мора да се издржат, знам како ти е, ајде побрзо да оздравете буб
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Јан 20, 2011 1:58 pm

ние качуваме многу висока температура кога сме болни, баш поради грлото. значи температура од 39 до 40 и од памет се вадам. користевме бруфен и тој многу ни помага за симнуванје на температура арно ама после два дена не сака да јаде бидејќи бруфенот го надразнува желудникот па сега користиме еферелган. исто така користам и ракија и тоа цела ја мачкам од врат до нозе, на нозете ако се топли и ставам чорапчиња со ракија ама на главата мора да има,само на челото крпа намокрена со вода, на глава не ставај ракија. ако и се ладни нозете веројатно и рацете се ладни тогаш пробувам со моето тело да и ги стоплам, најбрзо се топлат. ако ни тоа не помогне пристапувам кон туширање со иста температура на вода како и кога ја бањам, не поладна, плаче бидејќи и е мака ама што да и правам. после ја мачкам со ракија и послабо ја облекувам. во собата гледам да не е повеќе од 19-20 степени и често и менувам просторија, за да се проветри таму каде била предходно. и како крајна солуција ми е оцет помешан со ракија и тоа на пелена, тетра ставам и ја обвиткувам со тоа и така едно 10-20 минути, па ја тргам. се надевам дека бргу ќе ви помине и ставај во течноста што даваш да пие и електролити на хумана од зелените за да не дихидрира.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 148
Female Возраст : 39
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Чет Јан 20, 2011 2:31 pm

Mirjana ajde pobrgu da ozdravete znam kolku se macni koga imaat temperatura ,mozes da masiras so alkohol i toa ne po malku tuku ubavo ja polnis rakata i mackas mislam na onoj alkohol od apteka ne na rakija samo stavam i malku voda,mozes da probas i so belka ja matis so viljuska go rasoblekuvas deteto i go mackas ,i vinski ocet na noze samo razreden so voda
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Саб Јан 22, 2011 3:53 pm

nie go pominavme sega ovoj virus i takov e so visoka tem jas mu ja simnav so svinska mast izmiena vo 9 vodi vnatre malku soda i edno kapace rakija dva pati go izmasirav cel so toa i mu se simna
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Саб Јан 22, 2011 4:04 pm

Нас сега нешто почна носето да ни тече повеќе, кива и вади зеленикави мрсулчиња. Поткашлува но поретко а тоа и е од шлајмчето кое и се слева од носето. Ама левото око и малку потечено, вчера мм кога ја донесе од градинка и беше окцето подзалепено. Фатила коњуктивитис, највероватно или од некое дете се пренело или од промаја, ладното што ја фати. Но јас одма почнав со Торбекс капки и маст за навечер и еве денеска не и е залепено окото но целата белка и е црвена, многу ми е чудно. АКо не и помине до утре највероватно ке ја носам на очно да ја прегледаат. Немаме сега за сега температура, дајбоже и да немаме понатака но малку столицата ми прави проблем денеска. За да го решам и тој случај и дадов одма Prolife ампули за да и се среди столицата зашто имам приметено дека некогаш од самиот пролив ми крева температура. Се надевам дека ке и помине за некој ден.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Саб Јан 22, 2011 7:12 pm

па веројатно и е бактериска реакција и затоа и носот и тече со зелени мрсули. ставај и хлорафеникол маст во двете очиња и капките се ок и би требало да има резултати и за течењето на носот. кога ќе почне да и поминуваат очињата и носот ќе престане да и тече. само да знаеш дека мора целосно да го излечите значи дека мин 7 дена ќе мора да мачкате и капки да ставате.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Нед Јан 23, 2011 5:55 pm

Мама Маче фала за подршката. Еве веќе тети ден и е како и ставам капки и окцето и е подобро, не и е веќе црвено. Носето тече ли тече, настинато е детето ептен, почна и да ми кашла, па и варам чај од бел слез, наместо шеќер ставам мед. И правам и чај од Брусница со лимон и мед. И растворам електролити и ги мешам со сокче и ги пие. Фала боги јаде и пие, не е како порано кога ќе ми настинеше, шуќур! Сега и го премачкувам и масирам телото со маст како Вицко ама за деца, се препотува, подобро е да се препоти така излага и настинката. Ке видиме како ке биде, сега сме со домашна грижа ми е страв да ја однесам на лекар, таму е рој од болни деца па да не ја префати нешто друго. А да , да не заборавам и давам и Прополајд сируб врз база на ехинацеа и прополис. Па се надевам дека ке биде подобра наскоро.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Нед Јан 23, 2011 7:53 pm

за поминување ќе помине ние многу и се притресуваме ама поучени од тоа како реагираат на температура и на кивање најобично се секираме. еве и ние сме од синоќа со растечен нос, претера со трчање, и денес реакција настинка. па и сприцам Ацидосалус, аква марис обичен за чистење+аква марис со патанол и сега ја подготвувам за бањање. страв ми е температура да не крене па правам се што можам, има работи кои ни се забранети како мед, чај и тревки за мачкање.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 11:18 am

Ние вчера кренавме температура, и нокеска имаше. И давав бруфен и диазепам и покасно и се намали ицелата се препотуваше. Сега планирам да ја носам до Адријалаб да и земе крв и брис, нејзината докторка е 2ра смена барем со готови резултати да одам, али за брисот ке почекам до утре или задутре. Носот и тече како чешма, јас незнам колку паломи потрошив, такво течење одамна не сум видела, а и од секретот што го има во грлото кашла. Преска кога и го давав сирупот за температура и реков да зине. Што ке видам ТОНЗИЛИ АЛА ПЛАНИНА! бледо Јас незнам како успева ова дете да јаде од толку големи крајници. Се договорив наместо во Ремедика да давам толку пари за Оровчанец, ке одам во државна клиника на уво нос и грло, таму и така имам кој да ми најде добар доктор. Да оздраве ми рекоа и одма ја носам на преглед. Ми рекоа дури и ако е за операција дека можно е и дами закажат термин за оперирање????!!! Хиххииииии несвес, ако е можно тоа супер, барем ке се спаси од крајниците. Ке видиме дали и прави проблем и третиот крајник, зашто ми подакрчува во спиење.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 12:36 pm

Mimi22 напиша:
nie go pominavme sega ovoj virus i takov e so visoka tem jas mu ja simnav so svinska mast izmiena vo 9 vodi vnatre malku soda i edno kapace rakija dva pati go izmasirav cel so toa i mu se simna
Mimi ovaa recepta ne spasi, se isto samo sto plus belka od jajce , jas go ismackav i veke ne digna temperatura , dali bese do toa neznam , ama tuka zavrsi.E sega nesto kao malce se isipa od vcera se isplaciv da ne se sipanici ama vikaat ne bile , najverovatno od sirupot ke da e pa denes ke go smenam.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 12:43 pm

BetiBup ako imate moznost vadete gi krajnicite , jas otkako gi otstraniv neznam sto e bolest za mene licno zboruvam inace koj sto pravese mi gi sibaa vo gazot otidi 10 so kromid.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 6:54 pm

Пред малку се вративме од Јане Сандански. Докторката ни кажа дека крвта и е во ред, малку и е покачено ЦРП, ама кога ја слушна ми кажа дека шлајмот и се спуштил на десната плуќа. Кутрото колку само кашла, лелелле страв ме фаќа. И дадоа Панцеф да пие на 24 саати, Вентолин наутро и навечер, кај нив ке одиме на инхалација. Па ке видиме како ке биде, само дај боже. Еве сега запса уморна али едвај ми диши од слајмчињата, за малку ке се угушеше, едвај да ги голтне и да земе воздух. Аман веќе, колку се нервирам и колку ми е криво, мораше ли до толку да и се влоши состојбата!!!! Аман!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Сонце
Администратор
Администратор
avatar

Број на мислења : 415
Female Возраст : 37
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 6:58 pm

Крајниците се навистина решение.Еве истото и со брат ми,од кога му ги извадиле буквално пркнал.Инхалацијата многу ќе и помогне. цмок

__________________________________________________
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 7:00 pm

Лелел дајбоже, еве плачам и ви пишувам со сета мака, едвај дише душиче. Ако вака продолжи ќе морам во козле да ја носам.Немам друг избор.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 8:14 pm

probaj so nekoe sirupce za isfrlanje na slaemot jas obicno mu davam jaglika sirup (zmajac) i ili ke go iskaka ili ke go povrati ama barem mu olesnuva a i inhaaciite ke ja smirat
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Пон Јан 24, 2011 11:10 pm

Mimi22, многу ти благодарам за советот. Змајацот ја тера многу да касла, порано и имам давано. Сега и давам само вентолин или салбутамол, но некако пак ми крци многу. Преска цело време повраќаше и тоа шлајмови како за тројца возрасни луѓе, многу количински. Цел ден пие само течности и повраќа. Едва супа касна бистра и таа ја поврати ја иритира се. Се мислам да ја носам уште вечерва во Козле, барем да поседиме ден два таму да и прават инхалации друго е, барем и доктори ке имам до мене, вака ми се задушува дома став ме фаќа. Незнаеме со мм веќе што да правиме. Еве сега ми кажаа и одма и спржив јајце и го ставив на грбчето завиткано во крпа и се тоа во кеса. Тоа држи топло подолго време. Еве ја стопли и заспа, убаво и дојде.Али ми има температура цело време од 37 со 4 до 37 со 8. Којзнае што ке биде и направиме. Само годпод да ни помогне!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Јан 25, 2011 3:26 am

Se ke bide vo red samo smiri se ke pomine samo mora da istrpis tesko e da ja gledas taka bolna.Ako mislis deka sostojbata i se vlosuva ne razmisluvaj nosi ja vo kozle drugo e koga ima strucno lice da ja prati situacijata .Pisi kako ste
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
avatar

Број на мислења : 187

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Јан 25, 2011 12:32 pm

Бети Буп ако мислиш дека е подобро во Козле одете таму бидејќи знаеш како викаат мајката најдобро си го познава детето, домашна нега си е домашна нега ама па ако си посигурна со доктор тогаш подобро во болница отколку дома. ние еве конечно дознавме дека не ни е настинка и дека носот ни тече од сипаница. вчера се исфрлавме малку, денес сме како од цртан со Том и Џери.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
avatar

Број на мислења : 236
Female Возраст : 33
Место : скопје

ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   Вто Јан 25, 2011 12:39 pm

OOO dusce ajde lesno da gi pominete sipanicite.A koja sipanica ja fativte mama mace?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Настинки и вируси   

Вратете се на почетокот Go down
 
Настинки и вируси
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Здравје :: Здравјето на нашите деца-
Отиди до: