Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Напредување во физички и интелектуален поглед

Go down 
2 posters
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Напредување во физички и интелектуален поглед Empty
ПишувањеПредмет: Напредување во физички и интелектуален поглед   Напредување во физички и интелектуален поглед EmptyНед Јан 09, 2011 1:08 pm

Вашето дете нема да добива на тежина толку многу но затоа на интелектуален поглед побрзо ке се развива. Ке почне да брои пропуштајќи некои броеви, но затоа до 5 година ке научи да брои без пропусти. Ако редовно му читате веднаш ке знае ако сте направиле некоја грешка во читањето или ако сте му пропуштиле некоја страница и ке сугерира. Многу деца веднаш по читањето ке можат да ја раскажат приказната. Во овој период детето е способно да размислува и ке свати што му зборувате, така да оној ограден простор во вашиот дом нема да биде затворен за неговите намени.
Постојано ќе ви го поставува прашањето ЗОШТО? Се сака да дознае во тој период, ке открива повеќе околу себе. Самостојно ке оди во тоалет да извршува свои физиолошки потреби, само ке си ги мие рачињата. Три години се преоден период од рано детство во детство.

Мојата ќерка има 2 години и 8 месеци. За нејзина возраст сметам дека добро напредува. Умее сама да раскажува веднаш по прочитаното, самостојно си ги извршува физиолошките потреби, сама ми кажува што и се јаде што не сака да јаде. Знае и сама да си се заигра. Обожава да гледа цртани, да игра со барбики, да облака бебиња. Најмногу време поминуваме во цртање, сега овој период ми црта човек. Ке нацрта круг, внатре ке стави очи -точка, нос линија исправена и уста линија хоризонтална. Мала е ама сепак ете знае да црта, некои бои знае да ги именува. Смешна е навистина, мене ми изгледа како мало човече кое се сака да направи во ист момент тоо
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Нов член
Нов член
sonjamfk


Број на мислења : 8

Напредување во физички и интелектуален поглед Empty
ПишувањеПредмет: Re: Напредување во физички и интелектуален поглед   Напредување во физички и интелектуален поглед EmptyСре Јан 12, 2011 2:21 pm

bravo za tvojata kerkicka. mojot sin e porazlicen. nekoj raboti ne gi pravi se uste sam, no pravi dugo neto. kako da e sekoe dete razlicno se razviva. ne sakam d a go sporeduvam niti pak da gi podcenuvam drugite. se ke si dojde na svoe mesto
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup


Број на мислења : 471
Female Возраст : 41
Место : Скопје

Напредување во физички и интелектуален поглед Empty
ПишувањеПредмет: Re: Напредување во физички и интелектуален поглед   Напредување во физички и интелектуален поглед EmptyПет Јан 14, 2011 11:28 am

Имам внук со полни 3 години и 4 месеци. Како прво сега пред два месеца прозборе, не дека неможеше туку беше мрзелив. За потребите сам си кажува што сака но со едно зборче, и мајка му ќе го разбере одма што сака. За јадење што сака си јаде, но веднаш од фрижидер го вади ќечапот, тој без ќечап нема да седне на маса и да јаде! Еве сега почнува да поврзува две до три зборчиња последователно.
Физиолошките потреби ги стекна уште на двеипол години, сам си оди во тоалет.
Секое дететнце различно напредува, некое порано проодува а покасно прозборува и обратно, но и тоа не е мерило за децата.
Ако на некој му кажам дека моето дете уште пред два месеци брои до 20 нема да ми верува, или пак дека сама си го кажува целото име и презиме!
Затоа секое дете си е различно!
И јас молам господ така да продолжи да напредува, зашто од конвулзиите што ги имаше многу се плашев да не ми напредува детето!
Еве кај моите што има едно девојче, има годинка но е напредна за 4-5 месеци, додека пак машкото е споро во се!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Напредување во физички и интелектуален поглед Empty
ПишувањеПредмет: Re: Напредување во физички и интелектуален поглед   Напредување во физички и интелектуален поглед Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Напредување во физички и интелектуален поглед
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Љубов на прв поглед
» Напредување во висина и тежина

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Деца од 3-5 години (педагошка возраст)-
Отиди до: