Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Бебешки муабети

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Бебешки муабети   Нед Јан 09, 2011 12:52 pm

Оваа тема е наменета за дечиња од 0-1 година. Слободно можете да се допрашувате преку темата, дали јадат, што да им давате јадење......

Ние имавме голем проблем со исхраната, незнаев што поточно да и вметнувам во исхраната. Но постепено распрашувајќи се и вметнував одредени намирници за да видам дали поинаку ке ми реагира.

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
avatar

Број на мислења : 67
Female Возраст : 35
Место : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Бебешки муабети   Пет Јан 14, 2011 7:31 pm

Девојки,почнав веќе да му давам на малото сокчиња,да почнеме да ги учиме вкусовите.Три дена пиевме од јаболче и супер ни беше и се слади па и шишенце фати јупи .Денес реков дај да пробам со морковче,изрендав пола морков го исцедив преку газа и излегоа две кафени лажички сокче,и го дадов и тоа.Золва ми ми рече да не и давам премногу морков доволно било и малку,за да не ми се исфрла.Е сега,дали да продолжам уште два дена така по малку да и давам морковче,и кои се овошја и зеленчук на почеток сега да и ги давам,па после ке видам со педијатарот што и како.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Бебешки муабети   Пет Јан 14, 2011 8:17 pm

Браво Ане, супер што сте фатиле шишенце. Морковот ти е супер за почеток,но не претерувај со него - и тој си има негативно својство ако се претера. Пробај сега да рендаш морков со јаболка наизменично и сокчето давај и го малку по малку за да прифати, но разреди го со вода, немој чисто. Можеш и ананас малку по малку да и даваш во комбинација со мроковче или јаболко; компот од праска, слива - испасирај и процеди преку цедалка и раствори со водичка малце за да не и биде многу благичко и густо. Поздравче!!!

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Бебешки муабети   

Вратете се на почетокот Go down
 
Бебешки муабети
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: