Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Царски рез вс природен порагај

Go down 
АвторПорака
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyНед Јан 09, 2011 9:29 am

Кои се предностите и мааните на двете?
Пред да го родам син ми ми беше толку страв од природен пораѓај што цврсто бев решена да имам царски.По многу убедувања од татко ми и докторите да пробам природно зашто нормално царскиот е сепак операција се одлучив да пробам природен пороѓај и не жалам.Си побарав епидурал и имав безболен пораѓај и се надевам и овој пат да е така.
Со природен пораѓај полесно закрепнувате ама велат дека е многу болен без анестетици.Со царски не боли додека го вадат ама боли потоа.
Какво е вашето мислење?
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 2:30 pm

епидурална анестезија и се е можно. јас сум природно породена и доколку не постојат конкретни причини зошто е потребно да се пораѓам со царски рез јас пак би одела на природен пораѓај. после породувањето откако помина дејството на анестезијата одма си станав, е сега потешко беше, и некако немав проблеми во зкарепнувањето и покрај тоа што сум со епизиотомија.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 4:12 pm

Јас искрено имав проблем и затоа сум со царски, но да можев би се породила природно со безболна инекција како вас двете и супер, ама жалам тоа ми е!
Повторно кога би била бремена ке морам со царски, нема да смеам со природен, не смеам да се напнувам. Секој со својата среќа! :(

__________________________________________________
Царски рез вс природен порагај ZrxTm12
Царски рез вс природен порагај 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 4:22 pm

Бетибуп мислам дека зависи како ти е заздравеа раната ама ако е добра некои дктори моѓеби ке се нафатат да пробат да те породат природно.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 4:32 pm

Не е до раната проблем, таа е заздравена уште одамна, имам друг здравствен проблем на кој несмеам многу да се преоптеретувам!
Но за понатака ке видиме, како ке каже мојот доктор така се надевам дека и природно ке се породам, па и тоа чуство да го осетам и јас. Царски рез вс природен порагај 687326

__________________________________________________
Царски рез вс природен порагај ZrxTm12
Царски рез вс природен порагај 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 4:52 pm

Не се секирај Бетибуп како што треба така ќе биде и зза чувството и јас го немам осетено ЕПИДУРАЛ МУ Е МАЈКАТА.
Вратете се на почетокот Go down
Mirjana
Нов член
Нов член


Број на мислења : 128

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 5:02 pm

Jas se porodiv carski a tolku sakav prirodno da se porodam, ama taka trebalo da bide, pocnaa tonovite na bebeto da pagaat i pod itno na carski, e sega koga bi trebalo povtorno da se porodam mi e strav od prirodno neznam zosto koga ne sum osetila na svoja koza ,ali zdravje ima vreme.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
*Ane*

Број на мислења : 67
Female Возраст : 36
Место : Skopje

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyПон Јан 10, 2011 5:15 pm

И јас сакав многу спонтано породување,зошто се беше ок,бебчето беше свртено со главчето надоле,јас си имам големка карлица Царски рез вс природен порагај 442638 ,ама ете не е секогаш се како што посакуваме.После мачење од 24 часа,чекање да се отворам,на крај мојот доктор одлучи да ме породи царски.И стварно било царски Благодарам .Сега за сега не сум зборела со докторот дали следен пат можам да се породам спонтано,кога ќе дојде време за тоа ке се информираме,како ке кажат така буб
Вратете се на почетокот Go down
fire
Нов член
Нов член
fire

Број на мислења : 10
Возраст : 36

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyСре Јан 12, 2011 12:49 am

Se porodiv carski ne po moja zelba, uzasno pominav i fala mu na Boga sto se zavrsi dobro.
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 40
Место : Skopje

Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај EmptyСре Јан 12, 2011 1:02 am

site tri poroduvanje mi bea spontani ,nikogas ne bi izbrala carski za moj merak,carski opravduvam samo ako ima nekoj problem i nema drugo resenie
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Царски рез вс природен порагај Empty
ПишувањеПредмет: Re: Царски рез вс природен порагај   Царски рез вс природен порагај Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Царски рез вс природен порагај
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Породување-
Отиди до: