Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Исхрана за време на бременост

Go down 
АвторПорака
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Исхрана за време на бременост Empty
ПишувањеПредмет: Исхрана за време на бременост   Исхрана за време на бременост EmptyНед Јан 09, 2011 9:20 am

Како се храните за време на бременост?Дали внимавате поздраво да се храните или не менувате ништо?
Дали ја избегнувате храната која не е препорачлива за трудници?
Јас лично немам сменето многу во мојата исхрана само внимавам да не јадам некои високо ризични јадења како сладолед од машина,салата која била направена одамна(како во сендвичарите)меко сирење,и месото што го јадам мора да е убаво зготвено не малку живо.Кога ке ми текни на нешто дуго ке ви кажам.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Исхрана за време на бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхрана за време на бременост   Исхрана за време на бременост EmptyНед Јан 09, 2011 12:32 pm

јас додека бев бремена јадев исто што и предходно. месо не јадам веќе со години, а имав и проблеми со желудникот и благо не можев да јадам.така да бев претежно на риба, морски прлодови, зеленчук, печурки и млечни производи. е тогаш ми се јави апетит за леб, предходно не јадев многу многу леб ама тогаш мислам дека насабајле кога ќе станев само леб ми се вртеше во глава. :). пиев многу сокови претежно боровница, татко ми прави секоја година и портокал. коприва и мед ми 9 месеци секој ден за добро утро и добра вечер.салати сама си правев така да секогаш беше свежа, не практикувам ни сега готови работи од маркет да купувам.
Вратете се на почетокот Go down
LaDyGoDiVa
Нов член
Нов член
LaDyGoDiVa

Број на мислења : 10
Female Возраст : 34
Место : Nekade

Исхрана за време на бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхрана за време на бременост   Исхрана за време на бременост EmptyПон Јан 10, 2011 4:34 pm

Откако останав бремена многу внимавам на исхраната,гледам да внесувам многу витамини,за разлика од пред тоа кога не обрнував многу внимание на тоа.Пијам многу јогурт,насабајле овесни снегулки со јогурт,семе од коприва со јогурт,банана обавезно,и суво овошје (брусница,алое вера,ананас,манго и др) после тоа почнувам со денот.Пијам исто така многу вода,и чај (нане и брусница) сок газиран никако,и кафе не пијам.Организмот самиот ми бара што ми треба тооп
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Исхрана за време на бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхрана за време на бременост   Исхрана за време на бременост EmptyВто Јан 11, 2011 3:18 pm

И јас многу внимавав додека бев бремена. Денот ми започнување со одредена шема:
- Доручек овошје и млечни производи, овесни снегулки.
-Ручек имав салата разна,месо и зависи друго што ке правевме за ручек..
-Вечера, лиснато со овошје.
Некогаш знаев и да си земам од се што има во фрижидер и тоа после полноќ, и нормално дека се ми се лепеше .

__________________________________________________
Исхрана за време на бременост ZrxTm12
Исхрана за време на бременост 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Исхрана за време на бременост Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхрана за време на бременост   Исхрана за време на бременост Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Исхрана за време на бременост
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Бременост-
Отиди до: