Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Сексуален однос во бременоста

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyНед Јан 09, 2011 3:33 am

Препорачливо е да се избегнува сексуалниот однос, поради фактот од зголемен ризик за спонтан абортус. Препорачливо е да се престане со односот последните 6 недели од бременсота.

Јас искрено од тој страв и ризик, лишував секакво задоволство само детео да ми биде како што треба.
Дали вие имате чести сексуални односи со вашиот партнер во текот на бременоста?
Дали старвувате од нешто, од некоја незгода?
Дали задоволството ви е поголемо од предходно?

__________________________________________________
Сексуален однос во бременоста ZrxTm12
Сексуален однос во бременоста 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl

Број на мислења : 111
Female

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyПон Јан 10, 2011 2:09 am

Доколку бременоста не е ризична нема потреба да се избегнува секс.А ако е ризична докторот ке ти каже да избегнуваш или дека не смееш да имаш секс и колку долго.Најчесто е до 3 месеци ама понекогаш и цела бременост.Јас првиот пат кога бев бремена не престанав да имам секс се до два дена пред пороѓај.Дури и докторите препорачуваат секс пред пороѓај за полесен пороѓај.Мене барем така ми велеа.А и пред пороѓај сексот помагал да се провоцира пораѓајот ама без кондом.Спермата делувала некако па помагало за пораѓај.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Активен член
Активен член
Sara

Број на мислења : 192
Female Возраст : 37

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyВто Јан 11, 2011 2:18 pm

Нас ни беше забранет сексуален однос за време на целата бремност бидејќи бев на патолошка бременост, инаку во нормални услови мислам дека до 3 месец забрануваат после не
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyСре Јан 26, 2011 2:42 am

Jas na prviot pregled koga bev mi rekoa deka e dozvoleno da imame ama nekako ni nemav zelba a i ni bese strav pa do 3 mesec epten retko posle do posleden den imavme bez nikakov problem.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace

Број на мислења : 187

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyПет Јан 28, 2011 11:51 am

јас имав нормална бременост и сексот ни беше дозволен цело време. точно е дека во 9 месец се препорачува без презерватив баш од причина што спермата е делотворна за побргу отварање, затоа пак во 6-7 месец не се препорачува секс без презерватив за да не дојде до предвремено отворање.инаку кој има желба и дозвола од гинеколог нема потреба од воздржување :)
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 40
Место : Skopje

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyПет Јан 28, 2011 11:59 pm

nie za site tri si imavme normalno odnos ama kako ke vlezav vo deveti prekinuvavme ,jas bev tolku golema sto niedna polozba ne mi odgovarase a i bebeto togas nenormalno klocase
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
*Ane*

Број на мислења : 67
Female Возраст : 36
Место : Skopje

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyСаб Јан 29, 2011 12:04 am

И ние си имавме цела бременост односи,малку со страв ,не ми беше ич пријатно,ама кога веќе влегов во девети и го надминав терминот,докторот ме советуваше секс,секс и само секс секс хухуху ,за да се омекне грлото на матката ама ни тоа не помогна за побрзо отварање
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста EmptyСаб Јан 29, 2011 4:20 am

ako ima pravilo toa kaj nas uspea jas mnogu brgu se otvoriv i lesno se porodiv ama mislam sekade e razlivno mozebi ima nekoe malo vlijanie
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Сексуален однос во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сексуален однос во бременоста   Сексуален однос во бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сексуален однос во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Бременост-
Отиди до: