Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.
Женски свет
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Контрацепција

Go down 
+3
Chocolate
Воскресија
Сонце
7 posters
АвторПорака
Сонце
Администратор
Администратор
Сонце


Број на мислења : 415
Female Возраст : 43
Место : Скопје

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Контрацепција   Контрацепција EmptyВто Јан 04, 2011 12:55 am

Дали се заштитувате доколку несакате да останете бремени?
Кое е вашето искуство со контрацептивни апчиња?
Се советувате ли со вашиот гинеколог?
Што е најдобро?
Кондомот како најсигурна контрацепција?
Вратете се на почетокот Go down
Воскресија
Модератор
Модератор
Воскресија


Број на мислења : 70
Female

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyСре Јан 05, 2011 6:36 pm

Може за многумина ќе звучам доста старомодно, но мојот одговор на ова прашање е не. Никогаш не би користела контрецептивни таблети, кондом за да се заштитам. Едно што научив во моиве досегашни години е дека Господ дава живот, деца колку што е потребно. Има безброј случаи каде се раѓа едно дете, а потоа жената не може повеќе да раѓа деца или пак, некои жени раѓаат повеќе деца и во еден период престануваат. Ќе наведам еден пример, на една блиска пријателка на која и почина сопругот, иако млада и има некаде 35 години и две родени деца, по смртта на споругот на неа и прекина месечниот циклус, што значи дека неможе да раѓа повеќе деца. Но доколку би се одлучила да не раѓам деца, моето решение би било да живеам девствен живот со сопругот, како брат и сестра. Можеби нелогично и несватливо за мнозина, но тоа е мое сопствено мислење и одлука.
Вратете се на почетокот Go down
Chocolate
Модератор
Модератор
Chocolate


Број на мислења : 305
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyСаб Јан 08, 2011 11:22 pm

Со дечко ми не користиме контрацепција веќе неколку месеци. Пред тоа користевме кондоми Durex, а понекогаш се штитевме со методот на предвремена ејакулација.
Вратете се на почетокот Go down
*Ane*
Нов член
Нов член
*Ane*


Број на мислења : 67
Female Возраст : 41
Место : Skopje

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyНед Јан 09, 2011 12:11 am

Никогаш не сме користеле кондоми или било каква контарацеција,доволно сме возрасни да си се пазиме,а како што спомна Воскресија ,Господ дава живот, деца колку што е потребно,така да тоа што треба само ке си дојде.
А да напоменам одкако се породив гиникологот ми рече дојди по 3 месеци да ти дадам контрацепција за да не останам бремена сега веднаш,ама јас не се сложив.
Вратете се на почетокот Go down
mama Mace
Активен член
Активен член
mama Mace


Број на мислења : 187

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyНед Јан 09, 2011 12:21 am

контрацепција и те како е потребна и не зборувам само за тие што се во брак туку зборувам пред се општо посебно за популација под 20 години или да не речам од 13 колку и да не ја сакам бројкава, па до кај 20 години. значи денешнава младина, не навлегувам дали било и во мое време вака или така, ама факт е дека има еден куп абортуси на девојчиња под 15 години, а бројката за девојки до 20 години кои абортирале е страшна. језиво ми е да вадам статистика. така да мислам дека треба да се едуцираат прво за контрацепцијата и самиот секс, последици не само како бременост, каде се тука половите болести кои се пренесуваат, има еден куп нешта кои се спречуваат со таа контрацепција. јас ја одобрувам и со ќерка ми се надевам дека ќе можеме на таа тема муабет да направиме, се разбира кога ќе дојде време.
Вратете се на почетокот Go down
cakegirl
Модератор
Модератор
cakegirl


Број на мислења : 111
Female

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyНед Јан 09, 2011 9:16 am

Апчиња не сум користела еднаоставно затоа што не штитат од сексуално преносливи болести.Само кондоми.А од како имам партнер на кого му верувам имам користено имплант во раката,но имав некое слабо крварење нон стоп па си се вративме на кондоми.А сега веќе ништо не користиме.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22


Број на мислења : 236
Female Возраст : 39
Место : скопје

Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција EmptyНед Јан 23, 2011 6:22 pm

Nie na pocetokot od vrskata koristevme kondomi posle toa se pazvme nisto ne koristevme i den denes retko znaeme da kupime kondomi i dodeka gi iskoristime pominuva vreme se pazime taka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Контрацепција Empty
ПишувањеПредмет: Re: Контрацепција   Контрацепција Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Контрацепција
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Во светот на љубовта :: Секс-
Отиди до: