Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Денот на породување

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Денот на породување   Денот на породување EmptyНед Јан 09, 2011 2:43 am

Како го поминавте вашиот ден пред да се породите?
Кога ги почуствувате првите симптоми, болки?
Кога отидовте во болница и со кого?
Колку време се породувавте?
Какви чувства и емоциии ве облеваа во моментите пред и после пораѓајот?

Јас бев искрено многу стрвна трудница гладен , терминот ми беше 13-15Мај. Јас постојано си велев дека ке се породам за ден Велигден, незнам зошто тие чувства постојано ми се повторуваа. Дојде прв ден Велигден и едвај чекав да се изнајадам јагнешко ахахха ура , и одпосле си реков сега што сака нека биде :) Ама затоа вечерта неможев од болки да легнам да спијам, постојано од соба во соба одев и броев колку е долга собата во чекори хаха хаха
Наредниот ден отидов на контрола со мм, бев на ЦТГ, и кога погледнав на листата нешто чудно ми падна и само ја погледнав докторката а таа ми се насмеа и ми рече: Ајде влегувај и облакај спаваќа, ке те пораѓаме уште малце јупи јупи јупи
Незнам во тој момент какви не емоции ми идеа, излегов надвор и го прегрнав мм, тој кутриот се изнаплаче ко да ме носат на колење хаха хаха
Ме примија на патолошка, што ке видам сите офкаат туфкаат, а јас абер немам од болка свирка свирка докторката само ми кажа дека покасно ке ме породи со царски, да се спремам. Ма какво спремање јас едвај чекав да си го видам бебушот. јупи
Породувањето не го осетив, бев под целосна анестезија, но кога се освестив си ја видов прцлата - пукнав од СРЕЌА је је

__________________________________________________
Денот на породување ZrxTm12
Денот на породување 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
LadyD
Администратор
Администратор
LadyD

Број на мислења : 673
Female Место : Скопје

Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Денот на породување   Денот на породување EmptyЧет Јан 20, 2011 5:08 pm

Породувањето претставува нормален природен процес кај жените со кој се раѓа дете. Многумина сметаат дека породувањето претставува почеток на нов живот. Во повеќето култури, возраста релативно се дефинира во согласност овој процес.

Породувањето започнува со појавата на контракциите на матката кои се повторуваат во правилни временски интервали, заедно со промени на нејзиниот цервикс-првично скратување и раширување. Иако, општо прифатено е дека породувањето е болен процес, некои жени имаат безболен пораѓај, други пак сметаат дека концентрирањето на породувањето помага за забрзување на истото и олеснување на возбудата. Повеќето вагинални породувања завршуваат успешно, но доколку дојде до зголемување на компликациите, тогаш се прави царски рез.

Мајката и бебето хормонално се поврзани и по породувањето преку ослободување на окситоцин од страна на мајката, хормон кој се ослободува преку доењето.

Како изгледа породувањето? Погледнете го 3Д анимираното видео на you tube (овде)
Извор

__________________________________________________
Денот на породување C2G9p1
Денот на породување LДенот на породување AДенот на породување DДенот на породување YДенот на породување BlankДенот на породување D
Вратете се на почетокот Go down
http://zenskisvet.macedonianforum.net
Mimi22
Најактивен член
Најактивен член
Mimi22

Број на мислења : 236
Female Возраст : 35
Место : скопје

Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Денот на породување   Денот на породување EmptyНед Јан 23, 2011 1:32 pm

mene kraen termin mi bese 2 avgust a se porodiv na 22 juli.Idev sekoj den na Ctg i na 18 juli petok bese so lazni bolki me odnese mm na klinika mi napravija ctg i eho mi rekoa deka sum otvorena dva prsta i deka e rano za poroduvanje da odam doma ako imam bolki da se vratam ako ne vo ponedelnik pak na ctg .Se iznervirav mi bese maka na ctg da cekam i vo ponedelnikot ne otidov si vikam ako me fatat bolki ke odam.Denta so mm ko budala na zeskoto cel den setav i celo vreme go terav muabetot deka ke odam na poragaj site mi vikaa cekaj rano e.Vecerta otidovme na kafe so drustvo i vo kafic mi pukna vodenjakot site panika dignaa me odnesoa na klinika ja mrtva ladna nekako se cuvstvuvav spremna edvaj cekav da izleze bebusko da si go gusnam.Me smestija na patoloska dodeka da se otvoram me fatia bolkite ama nekev da vikam site urlaat naokolu jas si se setkav navaka nataka i si kutev.Posle nekoe vreme ko me stavia na ctg sestrata digna panika mi vika so ne kazes deka imas bolki vikna doktor toj vika vie tuka ke ja poragate 10 prsta vi e otvorena.Me kacia gore ama zverko mislam vo zeludnik mi se kazci nekese da se simne ne mu se izleguvase .Go pocekavme i koga me kacija na boks tri napona i izleta.Najsilnite cuvstva bea koga samo sto izleze od mene mi go stavia na gradi pocnav da placam od sreka .
Вратете се на почетокот Go down
tanja.v
Нов член
Нов член
tanja.v

Број на мислења : 148
Female Возраст : 40
Место : Skopje

Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Денот на породување   Денот на породување EmptyСаб Јан 29, 2011 5:08 pm

ako zemam da pisuvam ke mi treba cel den ,sepak ke kazam site tri poroduvanja mi bea lesni ,so bolka sto se izdrzuva ,so brzo odvivanje na rabotite ,sepak tretiot paragaj mi bese najlesen ,ne krevav panika sto e mnogu vazno gi slusav doktorite i se se zavrsuvase za kratko vreme.
Вратете се на почетокот Go down
BetiBup
Модератор
Модератор
BetiBup

Број на мислења : 471
Female Возраст : 36
Место : Скопје

Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Денот на породување   Денот на породување EmptyПон Јан 31, 2011 12:51 am

Снаами сега што се породи - се породи со второ дете. И со двете беше царски, но овој пат и било многу тешко, а за лек сестра во државна немало која да и помогне. Бебето немало сестра да го нарани. Замислете која е таа сестра да го остави гладно детето од ноќта во 3 часот и да ја нема наутро до 9 да му даде да млеко ?????/ Снаами и нема сеуште дојдено млеко, кутрото тоа само влечело и сакало да цицка а нема мелко и плачело цело време а тиа пак сестрите од државна каде се да му дадат на бебето да јаде??? Во кој свет живееме???? Брука и резил, човек да не отиде во државна да се породи. Не само тоа немало ни сестра да им аде лек на време а за бањање на бебето тоа заборавете го - срам за нашево здравство, е така им прават ДОБРЕДОЈДЕ на сите бебиња!!!!! Јадните бебиња, останале гладни,небањати, ненегувани - катасрофааааа Денот на породување 287413

__________________________________________________
Денот на породување ZrxTm12
Денот на породување 4l2Am12
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Денот на породување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Денот на породување   Денот на породување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Денот на породување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Мајчинство :: Породување-
Отиди до: