Женски свет
Се префрливме на новиот сајт-форум
http://www.zenskitajni.com
ве чекаме, се надеваме на добра дружба и забава.

Женски свет

Нов форум, форум за секоја, тинејџерка, девојка, идни и сегашни мајка, жени, сопруги...
 
HomeРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Доење

Go down 
АвторПорака
BetiBup
Модератор
Модератор
avatar

Број на мислења : 471
Female Возраст : 35
Место : Скопје

ПишувањеПредмет: Доење   Нед Јан 09, 2011 1:49 am

Доењето има свои предности во растот и развојот кај бебињата. Дете кое е доено има помалку вероватност да се раболи од дете кое не е доено. Доењето е наједноставниот начин на хранење, со доењето скратувате од времето за припремање на адаптираното млеко, миење, стерилизација и друго...
За многу мајки доењето претставува задоволство, само преку тој начин бебето е исполнето, смирено, ја усовршува блискоста со мајката и нејзиниот допир, контакт.
Понекогаш покрај сите напори и желби се случува мајката да неможе да го дои своето бебе - со тоа нема ништо да му скратите на своето бебе и поради тоа не треба да се обвинувате себеси. Купете си соодветно млеко за негова исхрана но само со консултација на својот педијатар. Кога ќе го пие млекото, галете го бебето да ја осети топлината и допирот на мајката.

Во оваа тема слободно можете да си пишувате за:
Колку често доите?
Како седите додека доите?
Проблеми со кои се соочувате со дењето?
Што чуствувате додека доите?

__________________________________________________

Вратете се на почетокот Go down
 
Доење
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Женски свет :: Деца :: Новороденчиња до 1 година-
Отиди до: